Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Šestiletá gymnázia letos přilákala rekordní počet uchazečů

21. 04. 2024 - Michaela Kratochvílová

V uplynulém týdnu se v České republice konaly přijímací zkoušky na víceletá gymnázia.  Rekordní zájem byl o ta šestiletá, a to především v Praze a na jižní Moravě, informuje server Aktuálně.cz.

Mnozí rodiče vidí přihlášku na šestiletý obor jako záruku pro své děti, jak se dostat na tuto typickou střední školu. Nicméně, někteří odborníci tuto strategii nedoporučují, argumentují tím, že tento postup může děti zbytečně stresovat.

Jedním z příkladů je žižkovské Gymnázium Na Pražačce (GNP), kam se letos rok přihlásilo přibližně 1400 uchazečů, zatímco škola přijímá pouze 90 nových žáků. Podobně jako ostatní šestiletá gymnázia v zemi, i toto zažívá vyšší zájem, což odpovídá nárůstu populace v posledních letech. V letech 2022 a 2023 zaznamenala tato škola o 200 přihlášek více než v předchozím roce.

I když šestiletá gymnázia obvykle nezaznamenávají tak vysoký zájem, tento rok je situace jiná. Zvláště na GNP se letos přihlásilo o polovinu více uchazečů, než v předchozím roce. Ředitel školy Martin Kašpar to vysvětluje novým pravidlem, které umožňuje žákům podat tři přihlášky místo dřívějších dvou.

Důvodem, proč rodiče přihlašují své děti na šestiletý obor, je snaha zajistit místo na gymnáziu včas s cílem vyhnout se přetlaku na čtyřletých gymnáziích za dva roky. Některé děti jdou na přijímací zkoušky pouze na zkoušku, aniž by měly skutečnou ambici dostat se na školu. Tím chtějí předejít stresu, který by mohl nastat, pokud by nebyly přijaty.

Přihlášek bylo třikrát více než volných míst

Celkově se na šestiletá gymnázia letos přihlásilo 7788 dětí, což je o 440 více než v minulém roce. Kapacita však činí pouze 2442 míst. S největším přetlakem se potýkala Praha a Jihomoravský kraj, na pražská šestiletá gymnázia se přihlásilo pětkrát tolik žáků, než kolik je dostupných míst.

Analytik Miroslav Hřebecký z organizace EDUin varuje, že využívání přihlášek na šestiletá gymnázia jako "zkoušky na nečisto" může způsobit dětem stres a snížit jejich sebevědomí, protože šance na úspěch jsou malé kvůli vysoké poptávce.

Problém s nedostatkem míst však není pouze u šestiletých oborů gymnázia. U osmiletých se letos přihlásilo zhruba 19 500 dětí, což je o více než 10 tisíc více než je kapacita. U čtyřletých gymnázií je situace podobná, na ně se přihlásilo necelých 19 tisíc dětí, kapacita je něco přes 16 300 míst.

Zájem o gymnázia již překračoval kapacitu i loni, někteří žáci se dokonce opakovaně přihlašují do prvního ročníku, což svědčí o jejich neochotě akceptovat nižší odbornou školu. Nový systém tří přihlášek a povinného určení pořadí škol, kam se žáci chtějí dostat, by mohl podle Hřebeckého lépe propojit nabídku s poptávkou. To by mělo výrazně zkrátit dobu nejistoty pro uchazeče.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram