Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Senzor FaceBit na respirátoru umí upozornit na netěsnost obličejové masky, ale i měřit srdeční tep

27. 01. 2022 - Patrik Vodrážka

Za dva roky koronaviru se nošení roušek a respirátorů stalo běžnou každodenní záležitostí. Brzy by však nemusely sloužit jen k ochraně před viry, ale i k monitorování zdravotních funkcí. Výzkumníci totiž vyvinuli senzor, který lze připevnit pomocí magnetů na roušku či respirátor, čímž může monitorovat a měřit.

Senzor je možné magnetem připevnit na jakoukoliv masku N95, látkovou či chirurgickou roušku. Podle samotných vynálezců je to spíše takový „Fitbit pro obličej“, protože nabízí funkce podobné, jako chytré hodinky Fitbit.

Umí měřit srdeční tep, dechovou frekvenci. Do toho také zaznamenavá dobu, po kterou je respirátor nasazen a umí odhalit netěsnost masky či špatné nasazení na obličeji. Dané informace jsou pak bezdrátově přenášeny do aplikace v telefonu, kde uživatel může sledovat svůj zdravotní stav v reálném čase. V případě potřeby aplikace umí také okamžitě upozornit, pokud se objeví problémy v podobě zvýšení tepové frekvence či netěsnosti masky.

Výhodou je, že je nejspíše není nutné vůbec nabíjet. Ačkoliv obsahuje malou baterii, umí sám získávat energii z okolních zdrojů – ze síly a tepla dechu uživatele, ale i například ze slunce. Bez nabití by měl vydržet více než 11 dní, nicméně cílem je vytvořit senzor zcela bez baterie.

Výzkum ukázal, že senzor FaceBit dosahuje vynikajících výsledků dosahujících téměř klinické úrovně. Senzor by tak mohl být vhodný například pro zdravotníky, mimo ochrany by dokázal upozornit například i na nebezpečné vyčerpání.

Fotografie od uživatele Sora Shimazaki ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram