Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Senát schválil novelu zákona o pedagogických pracovnících

09. 06. 2023 - Tereza Benešová

Senátem schválil novelu zákona o pedagogických pracovnících, která má výrazně posílit postavení učitelů. Od příštího roku bude stát na platy pedagogů dávat v průměru nejméně 130 procent průměrné hrubé nominální mzdy na jednoho pedagoga.

Senát schválil návrh ministra školství Mikuláše Beka (STAN) po více než tříhodinové debatě, když požádal ministerstvo, aby zajistilo, že výše učitelských platů bude vycházet z předpokládané aktuální průměrné hrubé měsíční mzdy v národním hospodářství.

Novela také umožňuje odborně vzdělaným vysokoškolákům učit na druhém stupni základních škol a na středních školách, a to po omezenou dobu tří let. Ti si budou muset pedagogické vzdělání doplnit, pokud by chtěli dál učit. Zákon dále zavádí pozici provázejícího učitele a systém uvádějících učitelů, kteří by podporovali začínající kolegy.

Kvalita vzdělávání našich dětí a mládeže je pro Českou republiku klíčová. Proto vláda navrhla novelu zákona o pedagogických pracovnících, která má zvýšit postavení učitelů, zlepšit platové podmínky a především zajistit vyšší kvalitu vzdělávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram