Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Šéf Tesly Elon Musk představil humanoidního robota Optimus

03. 10. 2022 - jan.sercl

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk odhalil prototyp robota "Optimus", který sdílí část softwaru a senzorů umělé inteligence s asistenčními funkcemi Autopilot jejích vozů. Optimus se objevil na pódiu na akci v Silicon Valley, kde zamával publiku a zvedl kolena.

Podle Muska tento prototyp dokáže víc, než co bylo předvedeno naživo, ale už při jeho prezentaci řekl, že „poprvé fungoval bez vodítka dnes večer na pódiu". Musk předpověděl, že by se mohl dostat na cenu „pravděpodobně nižší než 20.000 dolarů", a později v rámci otázek a odpovědí vysvětlil, že Tesla je velmi dobrá v budování umělé inteligence a pohonů potřebných pro robotiku na základě zkušeností s výrobou pohonných jednotek pro elektromobily. Musk uvedl, že jí to pomůže dostat schopné roboty do výroby a začít s jejich testováním v rámci svých továren. Rozdíl mezi konstrukcí Tesly a jinými „velmi působivými ukázkami humanoidních robotů" je podle něj v tom, že Tesla Optimus je vyroben pro hromadnou výrobu v "milionech" kusů a má být velmi schopný.

Společnost ukázala několik videí, na kterých robot plní další úkoly, například sbírá krabice. Poté tým společnosti Tesla přinesl další prototyp, který ukazoval „velmi blízkou výrobní" verzi robota Optimus s kompletně sestaveným, ale ne plně funkčním tělem - ten byl držen na stojanu a mával publiku, čímž ukazoval rozsah pohybu zápěstí a ruky. Musk tvrdil, že tato jednotka, kterou tým pracovníků rozchodil a nakonec sroloval, stále obsahuje akumulátor, sadu baterií a vše ostatní, ale podle všeho nebyla zcela připravena k chůzi.

Investoři a finanční analytici byli ale k tomu skeptičtí, že se firma Tesla zaměří na robotiku, a doporučili jí, aby se raději soustředila na projekty, které jsou bližší hlavnímu oboru podnikání společnosti Tesla, tedy elektromobilům. Musk ovšem prohlásil, že chce vyřešit jeden z nejtěžších problémů umělé inteligence: jak vyrobit stroj, který dokáže nahradit člověka. Podnikatel, který kdysi varoval před umělou inteligencí jako hrozby pro lidstvo, řekl, že Tesla chce zajistit, aby přechod ke společnosti, v níž roboti vykonávají práci a lidé sklízejí výhody, byl bezpečný.

„Vždy si chceme dávat pozor, abychom se nevydali cestou Terminátora," varoval a s nadsázkou odkázal na filmový trhák o kyborgovi zabijákovi. Dodal, že Tesla zabudovává ochranná opatření, včetně tlačítka Stop, s nímž nelze manipulovat.

„Bude to zásadní proměna civilizace, jak ji známe," řekl Musk. Optimus má podle něj potenciál „dvou řádů" možného zlepšení ekonomického výkonu.

Foto: zdroj stoplusjednicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram