Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Sedmý ročník participativního rozpočtu "Zlepšuj Pětku" přinese nové projekty v oblasti školství

11. 05. 2023 - Vincenc Novák

Občané městské části Praha 5 mohou do konce června 2023 podávat své podněty ohledně možných úprav veřejných prostranství v rámci sedmého ročníku participativního rozpočtu s názvem "Zlepšuj Pětku". Letošní novinkou jsou projekty s realizací na základních školách.

Pro letošní rok byla vedením městské části vyčleněna částka 2 miliony korun, přičemž cena každého z projektů nesmí překročit 500 tisíc korun. Přihlášky je možné podávat do 30. června elektronickou formou zde.

Po uzávěrce přihlášek bude v letních měsících následovat posouzení jednotlivých občanských návrhů příslušnými odbory městské části. Bude se zjišťovat, zda a jak jsou jednotlivé návrhy realizovatelné. Městská část bude následně s navrhovateli komunikovat ohledně případných úprav jednotlivých návrhů. Na podzim bude následovat veřejné hlasování, do kterého se může zapojit každý občan Prahy 5.

Naším cílem je realizovat projekty rychleji, než jak se tomu dělo v předchozích letech. Proto jsme pro tento ročník stanovili nižší finanční hranici pro navrhované projekty,“ říká radní pro veřejný prostor Milan Vrkoč (SEN21).

Novinkou letošního ročníku je zapojení žáků základních škol. V samostatné participaci nazvané "Pébéčko" mohou letos své nápady pro zlepšení školního prostředí přihlásit žáci všech základních škol na území Prahy 5. Každá ze škol obdrží od městské části na realizaci 50 tisíc korun. V první fázi projektu dojde ke sběru návrhů ve třídách pod vedením vyškolených pedagogů.

Žáci se naučí kriticky přemýšlet nad svým okolím, dostanou příležitost přispět k rozvoji školy, procvičí si komunikační dovednosti a naučí se hospodařit s penězi,“ říká radní pro školství Alena Janďourková (PRAHA 5 SOBĚ).

Úkolem žáků bude připravit přesný popis svých nápadů, pro které budou muset následně získat podporu svých spolužáků. O rozdělení přidělené částky rozhodnou sami žáci formou hlasování. Seznam webových stránek jednotlivých škol, na kterém může veřejnost sledovat průběh jednotlivých aktivit, je dostupný zde.

Zdroj úvodního obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram