Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rwanda - nejprogresivnější země afrického kontinentu

29. 07. 2022 - Vincenc Novák

Více než čtvrtstoletí od genocidy, jenž si vyžádala až milion životů, je Rwanda jedním z nejinovativnějších států v Africe. Vzorem je pro zemi Singapur a změn se snaží docílit prostřednictvím nových technologií či místních odborníků. V některých věcech může být africká země dokonce napřed před Českou republikou. Ve rwandském parlamentu totiž zasedá více než polovina žen a genderová rovnost je dokonce jedním z klíčových témat tamní vlády. Co se týče korupce, organizace Transparency International vyhodnotila v roce 2013 Rwandu jako nejméně zkorumpovaný stát v Africe.

Z mnoha afrických zemí je znám obraz tamních měst, která jsou většinou poseta množstvím plastového odpadu, jehož největší část tvoří plastové sáčky. Ve Rwandě byste je však čekali marně, neboť vláda jejich používání již před lety zakázala. Papírové tašky jsou tam na denním pořádku.

Hlavním městem Rwandy je Kigali, které je tamní vládou považováno za nejčistší africkou metropoli. Infrastrukturu města tvoří moderní asfaltové silnice spojující jednotlivé čtvrti. Dokonce zde najdete semafory či dopravní značení. Ano, pro nás samozřejmost, ovšem v ostatních zemích regionu spíše rarita.
V něčem může tato africká země inspirovat i vyspělé státy. Každou poslední sobotu v měsíci se ve Rwandě koná tzv. “Umuganda”, neboli den, kdy musí každý Rwanďan alespoň tři hodiny pomáhat své komunitě. Díky tomuto prostředku se v zemi podařilo znovu vybudovat poškozená zdravotnická zařízení.

Již v roce 2007 se místní vláda rozhodla pro rozsáhlou modernizaci školství a dala si za cíl pořídit každému studujícímu dítěti levný laptop. V roce 2008 museli učitelé přejít z do té doby běžné francouzštiny na výuku v angličtině, za čímž byla snaha o odpoutání se od francouzského koloniálního vlivu.

Co se týče technologií, ani v této oblasti Rwanda rozhodně není pozadu. Techniku považuje vláda za klíčový aspekt na cestě k modernizaci země. Až 80 procent obyvatel země vlastní mobilní telefon. Internetové kabely vedou dokonce i do odlehlých horských oblastí. Na druhou stranu, k elektřině je připojena pouze část domácností. Jedním z důvodů je kopcovitý charakter rwandského terénu, jenž rozšíření elektřiny komplikuje. Ne nadarmo se Rwandě přezdívá “země tisíců kopců”.

Existuje však řešení, které má Rwandě pomoci získávat elektřinu z jezera Kivu, jenž se nachází na hranicích se sousedním Kongem. Země nedisponuje žádnou jadernou elektrárnou a jediným zdrojem energie byla ještě donedávna fosilní paliva. V jezeře Kivu se nachází metan, jenž se díky spalování mění na energii. Jezeru se přezdívá také “jezero smrti”, neboť metan se zde uvolňuje v pravidelných intervalech, přičemž vše živé na březích jezera zahubí. Oblast se však díky inovativním technologiím stala významným zdrojem pro získávání energie. Jedná se o energii budoucnosti, jenž dopravuje elektřinu tam, kde dosud chyběla.

Jednou z oblastí, ve kterých se moderní technologie nejvíce uplatňují, je zdravotnictví. A to způsoby, které nás mohou překvapit. Díky smlouvě mezi rwandskou vládou a americkým start-upem Ziplain dochází k dopravování krve do odlehlých oblastí prostřednictvím dronů. Ty rozvezou každý den 20 až 30 balení. Jedná se o velikou inovaci, neboť země nedisponuje dostatečnou sítí silnic a drony slouží jako skvělý pomocník pro překonávání tamního složitého terénu.

Rwanda má asi 13 milionů obyvatel, na které však připadá pouze 1 350 lékařů. Z tohoto důvodu byla již v roce 2016 v zemi za podpory Nadace Billa a Melindy Gatesových spuštěna pilotní verze aplikace, jenž má svým uživatelům poskytovat možnost lékařských konzultací po telefonu. V březnu 2020 došlo mezi rwandskou vládou a britskou společností Babylon Health k uzavření desetiletého kontraktu na poskytování videokonzultací po telefonu s vybranými lékaři či sestrami.

Kromě těchto možností si budou obyvatelé Rwandy také moci objednávat laboratorní testy prostřednictvím zaslání SMS. Prostřednictvím SMS se budou také vydávat kupř. předpisy na léky.
Jako jeden z prostředků umožňující udržitelný rozvoj země je ve Rwandě vnímáno podnikání. Byznys je možné si ve Rwandě založit za šest hodin, což je mnohem méně času oproti většině afrického kontinentu. Vláda se prostřednictvím podnikání snaží učinit Rwandu zemí se středním příjmem.

Rwanda tak díky svému rozvoji může posloužit jako vzor pro další africké země, jenž se potýkají se zaostalou infrastrukturou a neuspokojivou ekonomickou situací. Rwanda je také nadějí, že africký kontinent má budoucnost a tamní ekonomická či sociální situace se v budoucnu zlepší. Pomoci tomu může i Česká republika, která nedávno s Rwandou uzavřela bilaterální smlouvu zamezující dvojímu zdanění ve vzájemném obchodu. Smlouva otevírá dveře českým podnikatelům. Mezi potenciální oblasti spolupráce patří podle Ministerstva financí kupř. důlní průmysl, geologie, zdravotnictví, nanotechnologie či ekologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram