Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rozhodování o domácích úkolech zůstává na školách

07. 05. 2024 - Redakce

V České republice se pravděpodobně nedočkáme plošného zákazu domácích úkolů, jak se nedávno stalo v Polsku. Polská ministryně školství Barbora Nowacka na začátku roku oznámila oznámila, že od dubna žáci a žákyně tamních základních škol nebudou mít žádné domácí úkoly.

Čeští poslanci mají jiný názor a k tomuto problému se stavějí opatrněji. Kvůli jinému vzdělávacímu systému,
který je v Polsku, rozhodnutí o domácích úkolech nechá na jednotlivých školách a ředitelích.

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ uvádí, že čeští žáci tráví domácími úkoly méně času než jejich polští vrstevníci. To je jeden z důvodů pro ponechání pravomoci rozhodování na úrovni jednotlivých škol. Stejný názor má i většina poslanců z Výboru pro vzdělání v Poslanecké sněmovně. Podle nich mají domácí úkoly zásadní roli v rozvoji dovedností a disciplíny u žáků.

Přestože se většina poslanců a poslankyň shoduje na tom, že plošný zákaz domácích úkolů není optimálním řešením, mnozí z nich vyjádřili podporu diskusi o jejich účelu a možných úpravách ve způsobu zadávání. Například poslankyně Jana Berkovcová z hnutí ANO zdůrazňuje důležitost, aby úkoly nebyly pouze mechanické, ale aby podporovaly i kreativitu a spolupráci mezi žactvem. Taková diskuse by mohla přispět ke zlepšení vzdělávacího systému.

Autorem článku je Dante Makaš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram