Cookie Consent by Free Privacy Policy website

REPORTÁŽ: Studenti ve čtvrtek demonstrovali před Rudolfinem 

21. 05. 2023 - Daniel Kapek

Ve čtvrtek se před Rudolfinem sešlo více než sto studentů, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s dlouhodobým ignorováním jejich problémů ze strany veřejných činitelů.

Studentská demonstrace proběhla ve čtvrtek 18. května na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem. Začala s patnáctiminutovým zpožděním, nicméně i tak se akce zúčastnilo více než sto lidí. 

Cílem akce bylo upozornit na přehlížené problémy studentů, například na časté finanční problémy, malou sociální podporu studentů a nehezké vidiny budoucnosti. Zazněla témata jako krize bydlení, segregace ve vzdělávání, oligarchizace, rozdíly mezi regiony, klimatická či energetická krize.

O nás bez nás

Z úst řečníků také zaznívaly fráze, které poukazovaly na to, že o studentech nerozhodují studenti, ale starší generace, které často studenty posílají „zpátky do školy,“ místo toho, aby s nimi vedli diskuzi. 

Řečnili i lidé z hnutí Fridays for Future. Ti vyjádřili nespokojenost se sliby premiéra Petra Fialy /ODS/, který sliboval, že bude dbát na budoucnost. „Tyto sliby nevydržely dlouho. Několik měsíců po nástupu do funkce vyměnil podzemní vodu českých občanů, v okolí dolu Turów, za dobré vztahy s konzervativním Polskem,“ prohlásila řečnice Klára Bělíčková.  Dále nejsou spokojeni s nedostatečnými kroky vlády proti fosilním palivům a neochotou diskutovat, i když jí podle svých slov „strká návrhy pod nos.“ 

Dále zaznělo několik faktů o špatné situaci studentů: 

  • Finanční potíže má každý šestý student.
  • Čeští studenti pracují nejvíce v EU (92 %), což je dvakrát více než v Německu.
  • Máme jednu z nejnižších finančních podpor pro studenty. Na sociální stipendium dosáhne jen 10 % z potřebných. 
  • Jen kolejné se v posledním roce zvedlo o vyšší stovky korun. 

Toto jsou pro studenty existenciální problémy. Vláda mluví o tom, že tato témata řeší, ale nesnaží se je vyřešit. „Vláda nesmí obětovat budoucnost, aby látala současnost,“ zaznělo od řečníka Rufa Kovtuna. 

Studentům se nelíbí, že i když stovka nejbohatších osob v republice měla minulý rok zisk přes pět set miliard, začíná stát se zdaněním chudých a střední třídy. Není to ale jen o penězích. Sexuální obtěžování a diskriminaci zažije na vysoké škole 62 % lidí. 

Problémy mají i středoškoláci 

Zaznělo i téma nedostatečných kapacit středních škol. První problém běžného středoškoláka začíná ještě před jeho nástupem na novou školu. Své místo si tam musí vydobýt, protože na desítky míst jsou stovky uchazečů. Tato i předchozí vlády rezignovaly na tento neodvratný problém, i když o něm věděly. Zaznělo také, že vláda přímo i nepřímo brání lidem ve vzdělání. Jako příklad byly uvedeny podfinancované střední školy, které jsou řízeny neambiciózními lidmi. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram