Cookie Consent by Free Privacy Policy website

REPORTÁŽ: Hrad se otevírá dětem i dospělým

27. 06. 2023 - Jiří Sejkora

V sobotu 10.6. proběhl v prostorách Pražského hradu dětský den nazvaný "S kočkou Mickou objevujeme méně známá místa na Pražském hradě". Akci pořádala Správa Pražského hradu, záštitu poskytla manželka prezidenta republiky Eva Pavlová. 

Dětský den byl volně přístupný, začínal v 10 hodin dopoledne a končil v pozdně odpoledních hodinách. V prostorách Královské zahrady a Horního Jeleního příkopu čekalo návštěvníky množství stánků organizací pracujících s dětmi a mládeží i doprovodný program.  

Každá z organizací si pro rodiče s dětmi připravila bohatou náplň z jiného soudku. Za plnění nejrůznějších úkolů dostávali účastníci drobné odměny. U skautů byl k vidění táborový podsadový stan, Liga lesní moudrosti předváděla Teepe. K vidění bylo též hasičské vybavení. Stánek armády české republiky připomínal rodičům vojenskou povinnost prostřednictvím klasického samopalu „vzor 58“, ukazoval a vysvětloval části dnešního vojenského výcviku a v neposlední řadě měl k dispozici cvičnou střelnici na které se mohly děti do sytosti „vyblbnout“.  

Kromě toho byl v areálu k nalezení i další program zahrnující „historický exkurz“ v podobě lidových řemesel, šermířů, kejklířů nebo třeba legionářů. K radosti mnohých posloužily též dřevěné kolotoče nebo vídeňské kolo na ruční pohon. Nechyběla ani přehlídka hradní stráže na motorkách. Za účast na dostatečném množství programu nasbíraly děti razítka, za což je poté čekala od organizátorů malá pozornost. V průběhu celého dne byl kromě paní Evy Pavlové k vidění i prezident republiky Petr Pavel.

Kromě samotného programu akce mohli návštěvníci během dne prozkoumat areál Hradu. Jedním z míst, kam se mohli lidé podívat, byl známý Prezidentský domek, vila z konce 40. let 20. století, kterou obývali především socialističtí prezidenti. Dále se jednalo o renesanční Míčovnu, do níž mohli návštěvníci nahlédnout společně s pomyslnou průvodkyní Mickou.

Je vidět, že se hrad otevírá. Nedávno byly zrušeny povinné kontroly při vchodu do areálu Hradu a už jsou zde první akce. Prezident měl na každého čas, s každým, kdo chtěl, si promluvil, udělal fotku. Myslím, že tahle otevřenost k občanům je krokem kupředu. Co se týče programu, zaujala mě především přehlídka hradní stráže na motorkách,“ hodnotil situaci jeden z návštěvníků.

Z úst „stánkařů“ byla často slyšet radost nad otevírajícím se hradem a nad novou příležitostí pro akce. Mnozí mluvili o tom, že podobná příležitost byla naposledy možná v devadesátých letech, v době, kdy funkci prezidenta republiky vykonával Václav Havel.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram