Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pythagoriáda stojí po 46 letech konání před nejistou budoucností

20. 11. 2023 - Helena Doležalová

Matematická soutěž Pythagoriáda se letos neuskuteční kvůli finančním problémům. Tato zpráva vyvolala zklamání a otazníky ohledně budoucnosti matematické soutěže, která měla sloužit nejen jako prostředek pro rozvoj matematických schopností, ale také pro podporu soutěživosti a radosti ze znalostí.

Celostátní koordinátorka Marcela Cvrkalová ze ZŠ Sirotkova v Brně se ve svém omluvném dopise školám vyjádřila k nedostatku finančních prostředků ze strany ministerstva školství. Avšak mluvčí MŠMT Tereza Fojtová v rozhovoru s Deníkem N uvedla, že ministerstvo nedostalo žádnou žádost o finanční příspěvek na tuto soutěž. 

Dan Jedlička, ředitel školy ZŠ Sirotkova, která byla dosud odpovědná za koordinaci celostátní Pythagoriády, pro Deník N uvedl, že šlo o dotaci ve výši zhruba 60 tisíc korun. Tato částka byla zamýšlena na přípravu zadání matematických úloh pro všechny kraje a zajištění organizačního řádu. Jedlička řekl, že letos škola žádala o finanční prostředky i pro jednotlivé kraje ve výši 705 612 korun, ale ministerstvo tuto žádost zamítlo kvůli formální chybě.

Jedlička zdůraznil, že organizace Pythagoriády byla pro jejich instituci velmi náročná a do budoucna se jí nechtějí věnovat. "Pythagoriádu organizujeme od roku 2019. Je to velmi náročné, škola má řadu jiných starostí. Kolegové zadání soutěže připravují ve svém volném čase. Je to obrovské množství práce. Zjistili jsme, že ji nejsme schopni administrovat za celou Českou republiku. Každopádně se nyní hledá jiný koordinátor soutěže, protože my to už pořádat nebudeme," uvedl.

Přestože jednotlivé kraje vyjádřily zájem o pokračování Pythagoriády a byly připraveny ji finančně podpořit, neshody mezi organizátory a ministerstvem školství vytváří okolo pokračování soutěže nejistotu. Ostatní pořadatelé v regionech se obávají, že po letošní pauze bude obtížné obnovit tuto vzácnou tradici soutěžení, která inspirovala a podporovala rozvoj matematického talentu mezi mladými. "Je škoda, že se soutěž přerušuje. Pythagoriáda probíhala dlouhá léta, pamatuji si ji ještě i já ze svého dětství. Děti ji měly rády. Obávám se, že když se soutěž takto na rok přeruší, už se jen těžko dá zase dohromady," konstatovala pro Deník N Kateřina Paličková Hořejší, ředitelka Domu dětí a mládeže v Ostravě-Porubě.

Zdroj: Deník N

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram