Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Putin dal pokyn k invazi na Ukrajinu

22. 02. 2022 - jan.sercl

Ruský prezident uvedl, že Rusko začne uznávat nezávislost separatistických oblastí na východní Ukrajině. Krátce poté začala ruská vojska invazi na Donbas a Doněck za účelem "udržení míru". Spojené státy toto označily za nesmysl a jako záminku pro válečný konflikt.

Putin ve svém projevu v pondělí 21. února prohlásil, že ukrajinské úřady "nemají zájem o mírové řešení". „Naopak, snaží se v Donbasu rozpoutat bleskovou válku," řekl. Později prohlásil, že: „Moderní Ukrajina byla zcela a plně vytvořena Ruskem, konkrétně bolševickým, komunistickým Ruskem." „Tento proces začal prakticky okamžitě po revoluci v roce 1917, a navíc to Lenin a jeho spolupracovníci udělali tím nejschůdnějším způsobem ve vztahu k Rusku - rozdělením, odtržením od něj kusů jeho vlastního historického území."

Tento konflikt je již nějakou dobu provázen falešnými útoky a naaranžovanými operacemi, které mají za cíl pošpinit Ukrajinu a vyeskalovat napětí. Jedním z nich je například video údajného útoku na zařízení pro skladování chlóru, které sdíleli separatisté z Doněcku. Metadata z videa ovšem ukazují datum vytvoření 8. února a složku projektu ze 4. února, tedy dlouho před útokem, který se údajně odehrál 18. února. V metadatech jsou také údaje o tom, že ke klipu byly přidány další zdroje zvuku a videa.

Většina světových mocností se snaží k situaci přistupovat mírovou cestou, což se stává každým dnem těžší. Německo v rámci sankcí zamezilo spuštění plynovodu NordStream 2 a další ekonomické postihy jsou v tuto chvíli projednávány. „Nedotknutelnost a neměnitelnost hranic stejně jako suverenita států je základem našeho poválečného pořádku,“ dodal Olaf Scholz, německý kancléř.

Zatím se bohužel zdá, že se Putin nehodlá zastavit v těchto separatistických oblastech. Vzhledem k jeho mediálním projevům za poslední dny je dost dobře možné, že má v plánu obsazení Ukrajiny jako celku. Naskýtá se však otázka, zda mu nejde ještě o víc, jelikož jedním z jeho požadavků je stažení vojsk NATO z celé východní Evropy. „Vše nasvědčuje tomu, že Rusko pokračuje v plánování plnohodnotného útoku na Ukrajinu,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

K situaci se již vyjádřili i čeští poslanci. „Situace je vážná, je vážnější každým dnem. Není přehnané tvrdit, že Evropa je krok od války a pravděpodobnost mírového řešení se snižuje,“ prohlásil premiér Fiala. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyzval Čechy, aby na Ukrajinu necestovali a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se vyjádřil na Twitteru:

Zdroj fotografie: Twitter Vít Rakušan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram