Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Putin chce zatrhnout dovoz plynu, pokud nebude dostávat zaplaceno v rublech

05. 04. 2022 - jan.sercl

Od 1. dubna hodlá Rusko vymáhat platby v rublech za veškeré dodávky plynu. Cizokrajní obchodníci si budou muset otevřít bankovní účty v Rusku a přizpůsobit se podmínkám, v opačném případě budou veškeré předchozí dohody anulovány.

Tento krok má za účel posílit ruský rubl, pohrozit ekonomikám států EU a dalším Ruskem znepřáteleným státům. Putin to ve čtvrtek 31. března řekl v televizním projevu. "Právě z těchto účtů se bude od 1. dubna platit za plyn. Pokud tyto platby nebudou provedeny, budeme to považovat za neplnění závazků ze strany klienta."

Putin tento krok proti "nepřátelským zemím" původně prezentoval jako odvetu za rozsáhlé západní sankce uvalené kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Ekonomické uskupení G7 tento krok považuje za nepřípustný, a Německo, které skupině G7 předsedá, tvrdí, že požadavek Ruska je "jednostranným a jasným porušením stávajících smluv". Dodávky ruského plynu jsou v tuto chvíli pravděpodobně jednou z mála pák, kterými Rusko disponuje. V případě anulace těchto smluv by stále mohlo prodávat plyn dalším spřáteleným a neutrálním státům.

Kreml se zatím nevyjádřil, jak přesně bude postupovat, pokud bude jejich návrh odmítnut. Mluvčí Kremlu Dmitry Peskov se však nechal slyšet, a uvedl, že pokud se nedočkají platby, žádný plyn nebude. Vlády států ze seznamu znepřátelených zemí budou v tuto chvíli nuceny jednat velmi rychle, jelikož informaci o kompletním odstřižení od ruského plynu v případě "neplnění závazků" uvedl Putin ve čtvrtek 31. března. Česká republika je v tuto chvíli téměř kompletně závislá na ruském plynu, v případě odstřižení by to znamenalo obrovské ekonomické problémy a rapidní nárůst ceny energií.

"Podívali jsme se na smlouvy o dodávkách plynu a tam se píše, že se má platit v eurech, někdy v dolarech, ale většinou v eurech," řekl německý kancléř Olaf Scholz poslední březnový den novinářům v Berlíně. "V rozhovoru s ruským prezidentem jsem jasně řekl, že to tak zůstane. A jaké jsou jeho představy o tom, že by se to mohlo stát - to je něco, čím se teď budeme zabývat." Dále uvedl, že evropské firmy budou plyn dále nakupovat v eurech a nezdá se, že by v tomto ohledu chtěly ustupovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram