Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Protesty v Kazachstánu neutichají, škody již přesáhly 175 milionů euro

13. 01. 2022 - jan.sercl

Krátce po začátku nového roku 2022 v Kazachstánu začaly demonstrace kvůli zvedajícím se cenám pohonných hmot. Z relativně klidných protestů ve městě Zhanaozen se však během pár dní staly krvavé souboje mezi protestujícími a policejními silami po celém státě. Cena LPG již byla snížena, to už ale lidem nestačí.

V momentální chvíli jde protestujícím spíše o státní převrat, o čemž samozřejmě prezident Tokajev nechce ani slyšet. Nejprve tvrdil, že je ochoten zvážit “jakékoliv legitimní nároky od protestujících” a sám se protesty pokoušel zmírnit různými způsoby, dokonce souhlasil s odvoláním aktuální vlády, ale bez výsledku.

Ve středu odpoledne Tokajev vyhlásil celostátní výjimečný stav do 19. ledna 2022. Ten zahrnuje zákaz vycházení od 23:00 do 7:00, dočasné omezení pohybu a zákaz masových shromáždění. Během televizního projevu prezident pohrozil zásahem proti protestujícím, když prohlásil: Mám v plánu jednat co nejtvrdším způsobem", a uvedl, že nemá v úmyslu uprchnout ze země.

Rovněž byl nucen požádat o pomoc Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, ze které mu byla nabídnuta vojenská podpora od Ruska, Arménie, Kyrgyzstánu a dalších. Později oznámil, že bývalý prezident Nursultan Nazarbajev odstoupil z funkce předsedy Rady bezpečnosti Kazachstánu, a Tokajev se této funkce ujal sám. V pátek vzkázal ozbrojeným silám, že mají do protestujících střílet bez varování”, jelikož je to prý jediná možnost, jak v současné době vrátit do země pořádek.

Hlavním ohniskem děje se stalo město Almaty, kde se na zemi nachází spousty mrtvých těl civilistů a policistů, nalezeny byly dokonce dvě těla s uřezanými hlavami. Někteří protestující byli obzvláště akční a podařilo se jim vniknout na mezinárodní letiště v Almaty, kde zabrali pět letadel. Také se jim povedlo dostat se do několika obchodů se zbraněmi a zapálit kancelář starosty města. Dlužno podotknout, že v průběhu protestů byly v Kazachstánu rozsáhlé výpadky sítě a internetu, takže většina obyvatel byla státem mnoho hodin odstřižena od zbytku světa.

V tuto chvíli protestům podlehlo až 164 lidí, okolo 5800 lidí bylo zajato a stovky dalších bylo těžce raněno. Ministr vnitra Erlan Turgumbajev dnes na tiskové konferenci prohlásil: Situace je ve všech regionech země stabilizovaná" a dodal, že protiteroristická operace pokračuje ve snaze obnovit v zemi pořádek."

Autor článku: Jan Šercl, student Malostranského gymnázia v Praze.

Fotografie od uživatele Konevi ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram