Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Projekt Svědectví Romů a Sintů představuje vzpomínky pamětníků na hrůzy druhé světové války

13. 09. 2023 - Vincenc Novák

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR spustil během srpna v souvislosti s Památným dnem romského holokaustu novou online databázi s názvem "Svědectví Romů a Sintů". Jeho cílem je v průběhu příštích dvou let publikovat všechna tištěná svědectví Romů a Sintů z českých zemí a Slovenska, jejichž celkový počet autoři projektu odhadují na zhruba 250.

Klíčovou myšlenkou projektu je zprostředkovat co nejvíce čtenářům svědectví samotných Romů a Sintů a jejich osobní a nezastupitelnou zkušenost druhé světové války. "Doufáme, že projekt Svědectví Romů a Sintů přispěje k většímu povědomí o jejich genocidě a bude nezastupitelným zdrojem informací pro badatele, příbuzné obětí, či jakékoliv další zájemce o toto důležité téma," uvádějí autoři na stránkách projektu.

Interaktivní vyhledávání

Databáze svědectví se skládá z jednotlivých profilů různých osob, které si prošly hrůzami druhé světové války. Uživatel může v databázi listovat podle jména, příjmení, roku narození a místa narození. V rozšířeném vyhledávání pak lze výsledky filtrovat podle účasti v odboji, roku nuceného vystěhování či osady, ve které daný pamětník žil. Uživatel může vyhledávat také podle mapy, v níž jsou vyznačena místa narození, internace či osady.

Projekt je vymezen jednak geograficky. Autoři se zaměřili na svědectví Romů a Sintů z českých zemí a ze Slovenska. Do databáze jsou dále zařazena pouze tištěná svědectví. Součástí projektu jsou také podrobné abstrakty těchto svědectví vypracované romisty ve spolupráci s historiky a jazykovými stylisty. 

Právě tyto abstrakty jsou pro české čtenáře velice důležité, protože řada publikací není v českém a slovenském prostředí lehce dostupná, jejich autoři se totiž zaměřují především na čtenáře ze zahraničí.

Jednotlivá svědectví jsou v databázi rozdělena podle několika kritérií, kupř. podle válečné zkušenosti. Autoři se zaměřili také na geografické údaje. Dostupné mapy umožní návštěvníkovi zobrazit válečnou trajektorii jedinců i skupin, zobrazit například místa masových vražd či partyzánských bojů, nebo vyhledat svědectví vztahující se k nějakému místu.

Autorem projektu je Pražské fórum pro romské dějiny. Jeho partnerem je Muzeum romské kultury v Brně. Projekt vznikl za podpory nadace Baden Philanthropies a Akademie věd České republiky. Databáze je dostupná pod tímto odkazem.

Zdroj: Svědectví Romů a Sintů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram