Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Prognóza vývoje obyvatel vede Prahu k investicím do škol a školek s pomocí developerů

24. 09. 2023 - Šimon Hauser

Hlavní město Praha se chystá čelit velkému demografickému vzestupu, jak naznačuje nedávno zveřejněná analýza a prognóza provedená Institudem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Tato studie představuje důležitý návod pro politické rozhodování a budoucí investice, a to zejména v oblasti školství a veřejné infrastruktury.

Růst obyvatelstva

Jedním z klíčových závěrů této analýzy je očekávaný výrazný nárůst počtu obyvatel Prahy. Do roku 2050 by měla populace města vzrůst téměř o 400 tisíc obyvatel, což představuje 31% přírůstek. Tento růst bude nejvýraznější v oblastech, kde jsou plánovány nové bytové projekty.

Veřejná vybavenost a kvalita života

Studie také zkoumala stav veřejné infrastruktury a kvalitu života v Praze. Zaznamenala zvýšenou vytíženost praktických lékařů napříč všemi věkovými skupinami. Město si však stojí dobře ve smyslu pokrytí lokální kulturou, dostupnými parky, dětskými hřišti a veřejnými sportovišti.

Petr Hlaváček /nestr. za STAN/, náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje, zdůrazňuje význam této analýzy pro rovný rozvoj města: "Jsem moc rád, že vnikla takto kvalitní analýza, podle které můžeme směřovat lépe investice do jednotlivých typů veřejné vybavenosti tak, aby byla dostupná pro všechny obyvatele. Nechceme, aby se stávalo, že vznikají nové velké rezidenční projekty, kde není prostor pro školy, hřiště či obchody, a obyvatelé tedy za vším musejí jezdit jinam."

Spoluúčast developerů na rozvoji města

Jedním z inovativních přístupů k řešení této situace je spoluúčast developerů na rozvoji města. Díky tomuto přístupu mají developeři přispět na budování veřejné infrastruktury, která je nezbytná pro jejich bytové projekty. Praha již má tři úspěšné případy spoluúčasti, a ten nejnovější zavazuje společnost FINEP k postavení mateřské školy v lokalitě nákladového nádraží na Žižkově.

Výzva pro školství

Jednou z nejnaléhavějších výzev, kterým město čelí, je zajištění dostatečných školských kapacit. Analýza ukazuje, že mateřské školy již nyní čelí nedostatku míst a tento nedostatek se bude pravděpodobně zhoršovat v nejbližších letech. Kapacity na základních školách zatím dostačují, ale očekává se, že bez změn v kapacitách budou v roce 2030 chybět přibližně 3 000 míst a v roce 2050 až 18 000 míst.

Antonín Klecanda /STAN/, radní hlavního města Prahy pro oblast školství, upozorňuje na význam rozšiřování kapacity škol: "Rozšiřování kapacity škol by mělo být prioritou jak na krajské, tak na celostátní úrovni. Kvalitní analýzy jsou nezbytné pro správné řízení a plánování rozvoje města."

Tato analýza a prognóza vývoje obyvatelstva a infrastruktury Prahy nabízí důležitý návod pro budoucí rozvoj města. Zdůrazňuje potřebu investovat do školství a veřejné infrastruktury, a to za spolupráce s developery. Praha se tak chystá přivítat nové obyvatele s kvalitními školami, veřejnými prostory a životním prostředím, které budou podporovat vyvážený a prosperující rozvoj města.

Zdroj: Tisková zpráva Magistrátu Hlavního města Prahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram