Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Proč studovat v zahraničí: Rozšíření obzorů a získání neocenitelných zkušeností

07. 04. 2023 - Šimon Hauser

Studium v zahraničí je pro vysokoškolské studenty skvělou příležitostí poznat jinou kulturu, procvičit si druhý jazyk a navštěvovat kurzy s mezinárodním zaměřením. Francie, Itálie, Austrálie, Japonsko... možností je nekonečně mnoho! Ale kam byste měli jet? Co když si nemůžete dovolit cestovat tolik, kolik byste chtěli? Dokážete se přizpůsobit životu v zemi, kde angličtina není hlavním jazykem? V tomto článku se podíváme na všechny výhody studia v zahraničí – a také na důvod, proč to nemusí být pro každého.

Studijní programy v zahraničí umožňují studentům strávit semestr, rok nebo dva na jiné univerzitě. Smyslem je, aby se studenti stali součástí kultury, která se liší od jejich vlastní, a aby poznali odlišný životní styl a jazyk. Studium v zahraničí je pro studenty příležitostí poznat novou kulturu a navázat kontakty s lidmi z jiných zemí. Pomáhá také rozvíjet porozumění místním zvykům, normám a hodnotám. Rozšiřuje obzory a otevírá nové dveře.

Přestože existuje mnoho výhod, můžeme vyjmenovat i některé nevýhody. Někdy je například   obtížné zůstat v kontaktu s rodinou doma, což může vést ke stesku po domově. Mezi další faktory, které je třeba zvážit, patří rozsáhlé plánování a rozhodování. To je důležité zejména v oblasti financí. Při studiu v zahraničí je důležité plánovat dopředu kvůli vysokým nákladům a výdajům s tím spojeným. Důležité je stanovit si rozpočet na ubytování, letenky a jídlo. Ačkoliv vám mnohé výdaje zaplatí vaše škola, nezapomeňte se ujistit, že máte rezervu pro nepředvídané události. 

Zlepšíte své jazykové znalosti – Skvělá příležitost ke zlepšení jazykových znalostí. Budete obklopeni dalšími lidmi, kteří daným jazykem mluví co nejčastěji, takže se vám časem určitě vryje do paměti. Budete mít také možnost poznat, jak fungují jiné kultury a společnosti, což vám může pomoci stát se obecně informovanějším člověkem. 

Zažijete jiný styl výuky – Budete mít možnost poznat jiný styl výuky, seznámit se s novými lidmi a zjistit, jak jiné kultury nakládají se vzděláváním. Studium v zahraničí je pro vás také neuvěřitelnou příležitostí poznat sami sebe a získat důvěru ve své schopnosti, což je něco, k čemu mnoho studentů doma nikdy nedostane příležitost. 

Přidáte váhu svému životopisu – Studium v zahraničí se některým lidem nemusí zdát jako velká věc, ale ve skutečnosti je to obrovský faktor při ucházení se o zaměstnání. Ukazuje, že jste ochotni riskovat a něco obětovat, abyste dosáhli svých cílů.  

Vybudujete si lepší síť kontaktů – Navážete kontakty, které byste jinak pravděpodobně neměli. Nejenže poznáte různé kultury a způsoby života, ale také se dozvíte více o sobě. S pomocí ostatních studentů, kteří procházejí tím samým, může být snazší přejít do neznámého prostředí a zažít nové věci bez pocitu zahlcení. 

Poznáte novou kulturu – Neuvěřitelná příležitost k navázání nových přátelství, poznání různých kultur a rozšíření vašeho rozhledu. Je to také skvělý způsob, jak se vyhnout tomu, abyste se ocitli v bublině české kultury a médií. Když žijete v Česku, může být těžké vidět jiné perspektivy, protože jsme pohlceni vlastním životním stylem. Studium v zahraničí vám pomůže pochopit, že existuje mnoho způsobů života a že ne všechny jsou dokonalé. 

Více kariérních příležitostí – Váš pohled na stejné kariérní cesty, které jste dříve považovali za pro vás uzavřené, se může po návratu domů zcela změnit. Budete mít také více možností zaměstnání, protože budete vystaveni mnoha různým kulturám a kariérním cestám mimo tu vaši. 

Kulturní šok a jazyková bariéra – jazyková bariéra je pro studenty, kteří se rozhodnou studovat v zahraničí, velkým problémem. Pokud neabsolvujete kurzy ve svém rodném jazyce, budete se muset přizpůsobit způsobu života v nové kultuře. Může se stát, že nebudete schopni porozumět místním obyvatelům nebo se s nimi domluvit, a můžete mít potíže při komunikaci s ostatními studenty z vaší domovské země. Kulturní šok vám může ztížit přizpůsobení se kvůli odlišným normám a zvykům hostitelské země. Sami a bez přátel nebo rodiny – Ačkoli možná budete mít možnost zažít všechny věci, které zažívají vaši přátelé doma, a budete mít příležitost k neopakovatelným zážitkům, studium v zahraničí není pro každého.

Studium v zahraničí může být zkušeností, která změní váš život a může přinést mnoho výhod. Je však důležité pečlivě zvážit výhody a nevýhody a podle toho si vše dopředu naplánovat. Tato zkušenost není pro každého, ale pro ty, kteří se odcestovat rozhodnou, může být skutečně obohacující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram