Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Princ Edward navštívil Prahu. V Senátu ocenil 42 účastníků programu DofE, ve Vestci zasadil strom

26. 05. 2023 - Vincenc Novák

Nejmladší bratr britského krále Karla III. princ Edward navštívil Prahu. Během své návštěvy zavítal mimo jiné na půdu Senátu Parlamentu ČR, kde ocenil 42 účastníků zlaté úrovně programu Cena vévody z Edinburghu (DofE).

Princ svoji návštěvu zahájil v úterý 23. května. Do hlavního města dorazil vlakem z Německa v doprovodu Jiřího Zrůsta, předsedy správní rady DofE Česká republika. Ve středu se na Pražském hradě sešel s prezidentem Petrem Pavlem, za účasti Jiřího Zrůsta spolu diskutovali o aktivitách programu DofE a možnostech neformálního vzdělávání a studia i podpory mladých lidí prostřednictvím DofE. 

Setkání s účastníky DofE ve Vestci

Ve stejný den princ zamířil také do Vestce u Prahy, kde zasadil poslední strom Aleje prince Philipa. Lipové alej byla loni v dubnu vysazena účastníky programu DofE ve spolupráci s iniciativou Sázíme stromy na památku princova otce a zakladatele programu.

Ve středočeské obci se vévoda dočkal přivítání od účastníků programu DofE, ale i od regionálních politiků, mezi nimiž nechyběla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková /STAN/, primátor Prahy Bohuslav Svoboda /ODS/ či starosta obce Vestec Tibor Švec /STAN/.

Účastníci programu vévodovi představili své projekty zaměřené na ekologii, která je jejich oblíbeným tématem. "Dofáci" si totiž v rámci programu volí své aktivity a cíle, na nichž následně intenzivně pracují. Aktivity se dělí do tří oblastí - dovednosti, pohyb a dobrovolnictví.

Ceremonie v Senátu

Z Vestce princ zamířil do Senátu, kde v rámci tzv. "zlaté ceremonie" ocenil 42 mladých účastníků, kteří úspěšně absolvovali zlatou úroveň programu DofE. Ceremonii svým projevem zahájil místopředseda horní komory Jiří Drahoš. "Je mi velkou ctí a potěšením, že můžu společně s Jeho královskou Výsostí, vévodou z Edinburghu, ocenit mladé vynikající osobnosti z celé České republiky," uvedl Drahoš ve svém projevu.

Mezi oceněnými nechyběla studentka Eliška z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, která se věnuje hlavně dobrovolnictví. Společně s vrstevníky je zakladatelkou charitativního projektu s názvem DofE bufetík, jehož účastníci společně každý týden vaří a pečou různé dobroty, které následně prodávají. Výtěžek z projektu následně míří na charitativní účely.

Ladislav z Gymnázia Brno na Slovanském náměstí se účastnil výzvy s názvem zlatá expedice, v rámci které účastníci programu prošli tři státy během čtyř dnů - Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Nejvyšší cíl své běžecké aktivity si splnil také tím, že uběhl maraton.

V DDM s ministrem školství

Ve čtvrtek princ na závěr své cesty navštívil v doprovodu ministra školství Mikuláše Beka /STAN/ Dům dětí a mládeže Vltavanů v Braníku. Na programu byla kromě prohlídky prostor také společná diskuze o aktuálních tématech českého školství včetně neformálního vzdělávání.

Zdroj: MŠMT

DofE je prestižním vzdělávacím programem, který ročně plní 1,3 milionu mladých lidí z více než 130 zemí světa. Skládá se ze 3 úrovní - bronzové, stříbrné a zlaté, které účastníci plní buď 6, 12 nebo 18 měsíců. Program je otevřen všem studentům či žákům ve věku od 14 do 24 let. Své cíle a aktivity si účastníci plní ve třech oblastech - dovednosti, pohybu a dobrovolnictví. Čtvrtou oblastí je expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram