Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přijímací zkoušky na střední školy už za měsíc

06. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Příprava na přijímací zkoušky je letos obzvláště netradiční. Děti téměř celý školní rok nechodí do škol a připravují se jak na své školní povinnosti, tak právě na přijímačky ze svých domovů. Nemohou se spoléhat ani na to, že by se připravovaly společně se spolužáky nebo na nejrůznějších kurzech, které organizují vzdělávací společnosti. Původně se měly jednotné přijímací zkoušky organizované státní společností Cermat konat už v polovině dubna, ministerstvo školství je však kvůli nepříznivému vývoji pandemie koronaviru posunulo. Nově se uskuteční ve dnech 3. a 4. května na čtyřleté obory a na víceletá gymnázia pak 5. a 6. května.

„Posouvání termínu přijímaček je opravdu nepříjemné jak pro plánování přípravy, tak hlavně pro dětskou psychiku. Stres ze zkoušky může být velký a nejistota, kdy zkouška opravdu proběhne, ho nezmírňuje,“ upozornila Veronika Nováková, patronka projektů přípravy na přijímací zkoušky ve společnosti Scio.

A na co by se děti měly v současné chvíli soustředit v přípravě na zkoušky?

„Z pohledu přípravy je ideální průběžně absolvovat zkoušky nanečisto. Jedná se o simulaci reálných přijímaček, která probíhá doma a online. Děti si osvojí strategie řešení a po několikáté zkoušce už je samotná představa přijímaček tolik nestresuje. Znají systém, orientují se ve struktuře testu, není to pro ně velká neznámá,“ dodala Nováková.

Deváťáci budou moct do školy na konzultace nejen k přijímačkám

Ministerstvo školství umožní deváťákům nově docházet do škol na skupinové konzultace pro maximálně šest žáků nebo v režimu jeden na jednoho. Mělo by se tak stát v týdnu od 19. dubna. Děti tak s učiteli mohou ještě těsně před zkouškami probrat, co jim není jasné, nebo co nepochopili při své domácí přípravě.

„Doporučil bych věnovat přípravě určitou pevnou dobu, pravidelně třeba 30 až 60 minut několikrát týdně. Určitě by měly děti využít možnosti konzultovat cvičení, kterým nerozumí, se svými učiteli nebo někým jiným, nespokojit se s tím, že jim něco nejde,“ řekl Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel Masarykovy ZŠ v pražských Klánovicích.

Veronika Nováková ze společnosti Scio dále dodala, že někdo při učení na přijímačky ocení čas navíc, protože potřebuje dohnat nějakou část učiva a někdo už je připravený se vším všudy.

„Rodiče by měli dohlédnout na to, aby jejich dítě zůstalo, klidně v minimálním, ale v kontaktu s přípravou. Ať už ve formě Přijímaček nanečisto nebo třeba jednoho cvičného online testu jednou za týden. Výsledky těchto testů mohou být pro rodiče a děti ukazatelem toho, že jsou na ostré přijímačky opravdu připraveni,“ uvedla Nováková.

A kde hledat inspiraci na přípravu?

Jednotná přijímací zkouška (cermat.cz)>>

Matyášův průvodce přijímačkami Matyášův průvodce přijímačkami - Upoutávka nového pořadu - YouTube>>

Synonymum, větná skladba, tvary vzoru, y a i: Jak na přijímačky z češtiny? – ČT edu – Česká televize (ceskatelevize.cz)>>

Mocniny, grafy, kružnice, rovnice: Jak na přijímačky z matematiky? – ČT edu – Česká televize (ceskatelevize.cz)>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram