Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přijďte načerpat vánoční atmosféru do Betlémské kaple na výstavu betlémů

27. 12. 2021 - Klára Nováčková

V Betlémské kapli můžete až do 3. ledna navštívit zajímavou výstavu. Koná se tam výstava betlémů a starých řemesel. Tato výstava má v Betlémské kapli poměrně velkou tradici. Na letošní výstavě se budete moci pokochat desítkami rozličných betlémů, třeba klasickým betlémem z kukuřičného šustí. Dalším zajímavým betlémem je betlém z modrotisku, klasické látky, jež figuruje v nespočtu českých krojů. Největší kuriozitou je ale veliký betlém, který je zhotovený z chleba. V betlému můžeme najít stádo oveček, početnou kapelu, dokonce i stromy jsou z chleba.  

Druhou částí výstavy je přehlídka tradičních českých řemesel. Nejedná se jen o pouhou přehlídku, návštěvníci mohou nahlédnout řemeslníkům doslova pod ruce. To ale není všechno, můžete si vyzkoušet na vlastní kůži spoustu řemeslných prací. Velký úspěch mělo vyrábění provazů, svíček, nebo mýdla. Mě osobně nejvíc zaujal tkalcovský koutek, kde samozřejmě nechyběl stav, kolovrat, ale ani nástroje na zpracování lnu a vlny. Opravdu úchvatnou podívanou pro mě byl vzorník barev vlny, vytvořený pomocí přírodních materiálů, které naši předci měli k dispozici. Byly to například cibulové slupky, ořešák vlašský, červená řepa, nebo třeba zlatobýl.  

Je zajímavé, že byli schopni pokrýt velkou část barevného spektra, a to neměli k dispozici žádnou chemii. Vlna přežila i průmyslovou revoluci a je to tak úžasný přírodní materiál, že řadu jejich skvělých vlastností se dosud nepodařilo uměle napodobit.  

Další skvělou atrakcí bylo mlýnské kolo s náhonem. Vodní kola se dělala většinou z dubového, modřínového a borového dřeva, protože tyto druhy dřeva nejlépe odolávají vodě. Návštěvníci si mohou prohlédnout menší mlýnský kámen určený k mletí obilí.  

Součástí expozice je i pódium určené pro malá hudební vystoupení. A tak můžete potěšit vaše uši krásnými českým koledami s programem pro děti. Největší předností výstavy je to, že je přizpůsobena i těm nejmenším návštěvníkům. Děti zdarma dostanou pracovní listy s vánoční tématikou. Odpovědi najdou díky tomu, že budou pozorně sledovat řemesla a všímat si betlémů. 

Expozice zůstává i o svátcích otevřená, je to tedy ideální vánoční aktivita. Výstava končí dne 3. ledna roku 2022. Studenti a senioři mají zvýhodněné vstupné, děti do 90 cm mají dokonce vstup zdarma. 

Zážitky z výstavy pro vás sepsala Klára Nováčková, studentka Vyšší odborné školy grafické a střední průmyslové školy grafické v Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram