Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přes 15 miliard pro kvalitnější výuku na vysokých školách

07. 09. 2023 - Šimon Hauser

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) oznámilo, že Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK) bude v období 2021-2027 investovat do vysokého školství více než 15 miliard korun. Tato rozsáhlá investice je zaměřena na podporu kvality vysokoškolského vzdělávání prostřednictvím zlepšení infrastruktury, úprav studijních programů a rozvoje pedagogických dovedností učitelů. Program také klade důraz na inkluzi studentů se specifickými potřebami.

Trojvýzva, jak je tato iniciativa nazývána, zahrnuje tři hlavní části financované z Evropského sociálního fondu (ESF) a Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF):

  1. ESF+ výzva pro vysoké školy (2,5 miliardy Kč): Tato část programu se zaměřuje na podporu vzdělávání vysokoškolských pracovníků, zlepšení dovedností studentů a rozvoj interního řízení vysokých škol. Cílem je snížit míru studijní neúspěšnosti a poskytnout podporu talentovaným i handicapovaným studentům. Dále se tato část věnuje tvorbě nových studijních programů a internacionalizaci vzdělání.
  2. ERDF výzva pro vysoké školy – kvalita (11,8 miliardy Kč): Tato část se soustředí na zvýšení kvality vybavení českých vysokých škol. Investice budou směřovat jak do pořizování nového vybavení, tak do rekonstrukce a modernizace existujících vzdělávacích prostor.
  3. ERDF výzva pro vysoké školy – studenti se specifickými potřebami (1 miliarda Kč): Tato část je zaměřena na zlepšení podmínek studia pro studenty se specifickými potřebami. Zahrnuje pořizování nového vybavení a adaptaci prostor pro tyto studenty, aby mohli úspěšně dokončit své vysokoškolské vzdělání a zvýšit své šance na uplatnění na trhu práce.

Žádosti o podporu v rámci těchto tří výzev budou přijímány od 14. září 2023 do 4. dubna 2024 nebo do vyčerpání alokace. První uzávěrka bude 30. září 2023, s dalšími uzávěrkami každý poslední den následujícího měsíce až do 31. ledna 2024. Od 1. února 2024 budou žádosti přijímány průběžně až do 4. dubna 2024.

Více informací o Operačním programu Jan Amos Komenský a těchto výzvách najdete na oficiálních stránkách OP JAK v sekci výzvy. Tam také najdete kontaktní e-mail pro další dotazy: trojvyzvaopjak@msmt.cz.

Operační program Jan Amos Komenský, s celkovou finanční alokací 82 miliard Kč, je klíčovým prvkem investic do výzkumu, vývoje a vysokoškolského vzdělávání v rámci strukturálních fondů Evropské unie. Tato investice bude mít významný dopad na zlepšení kvality vysokoškolského vzdělání a rozvoje České republiky jako centra excelence ve vzdělávání a výzkumu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram