Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přehled stipendií pro studenty VŠ

18. 08. 2023 - Aneta Havránková

Studium na vysoké škole nemusí být pro každého samozřejmostí, a to zejména díky finanční náročnosti studia. I studium veřejné vysoké školy s sebou nese nemalé náklady. Každý student si musí hradit všechny učební pomůcky a většina se neobejde ani bez výkonného počítače či tabletu. Pro studenty z dalekých měst a vesnic navíc přibývá povinnost hradit si kolej či vlastní bydlení. Přinášíme vám tak přehled stipendií pro studenty VŠ.  

Ubytovací stipendium

Ubytovací stipendium je určeno studentům, kteří dojíždějí z jiného kraje než z toho, ve kterém se nachází jejich škola. Jeho výše se liší škola od školy a zpravidla studentům chodí každé tři měsíce. 

Sociální stipendium

Sociální stipendium se přiznává studentům, kteří mají nárok na přídavek na dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině zjišťovaný pro účely přídavku na dítě nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5.

Prospěchové stipendium

Výše prospěchového stipendia si každý škola určuje sama. Zpravidla je ale určeno studentům, kteří dosahují vynikajících studijních výsledků a jejich průměr není vyšší než 1,00. Částka se liší škola od školy a pohybuje se od pár stokorun až po několik tisíc za rok. Vypláceno pak může být v opakujících se dávkách (měsíčně, čtvrtletně) nebo jako jednorázový příspěvek.   

Stipendia od neziskových organizací

Studenti, kteří nevyžijí se stipendii poskytovanými školami a státem, mají možnost obrátit se na neziskové organizace. V Česku jich existuje mnoho a podporují studenty ve finanční tíži. Mezi takové organizace patří Nadace Agrofert, Nadace Olgy Havlové, Nadace Václava a Livie Klausových či Vzdělávací nadace Jana Husa. 

Další stipendia může přiznávat také MŠMT podle programů vyhlašovaných ministrem, s přihlédnutím k závazkům z mezinárodních smluv, kterými je Česká republika signatářem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram