Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražskému dopravnímu podniku po dlouhé době dodá autobusy Iveco. Většina bude z Turecka

05. 05. 2022 - Daniel Kapek

Po více než deseti letech vyhrál soutěž na naftové standartní nebo kloubové autobusy někdo jiný než SOR Libchavy. Minulý rok byly vysoutěženy midibusy od Solarisu a SOR. 

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) nakupuje autobusy ve velkém poprvé od roku 2018. Jde do dodávku až 253 nových autobusů ve třech rámcových smlouvách: 143 autobusů o délce 18 metrů, 100 dvanáctimetrových autobusů a deset jednočlánkových autobusů o délce 14–17 metrů.

„Uzavřené rámcové smlouvy na nákup nových naftových autobusů nás nezavazují odebrat nějaký minimální počet vozidel. Smlouvy budeme vyžívat na doplnění nezbytné obnovy vozového parku v návaznosti na realizaci projektů elektrifikace autobusových linek a s ohledem na Standardy kvality PID. Smlouvy platí do února 2027, dodavatel nám ve všech kategoriích vozidel dodá autobusy do devíti měsíců od podpisu prováděcí smlouvy na námi objednaný počet vozů,“ sdělil Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provozy Autobusy DPP.

I přes to, že má Iveco velký závod ve Vysokém Mýtě, zamíří do Prahy autobusy z Turecka. Autobusy Streetway se vyrábí v tureckém závodě společnosti Otokar. Z Vysokého Mýta bude jen deset vozů Crossway pro linku AE.

Zájem o dodání autobusů mělo pět společností 

DPP v zakázce na nákup až 100 městských autobusů kategorie Standard obdržel nabídky od pěti společností. Kromě vítězného Iveca Bus se do soutěže přihlásily i Otokar Otomotiv, Solaris Czech, SOR Libchavy a Škoda Electric. Předpokládaná hodnota této zakázky byla 600 milionů korun, vítězná nabídková cena byla 499 milionů korun. 

V zakázce na nákup až deseti autobusů Standart+, primárně určených na linku AE, obdržel DPP jedinou nabídku. Předpokládaná hodnota této zakázky činila 70 milionů korun, vítězná celková nabídková cena byla 64,98 milionů korun.

Nabídky do tendru na nákup až 143 kloubových autobusů podaly celkem čtyři společnosti, kromě vítězné také Otokar Otomotiv, Solaris Czech a SOR Libchavy. Předpokládaná hodnota této zakázky byla 1,144 miliardy korun, vítězná nabídka činila 1,027 miliardy korun. 

Součástí všech tří veřejných zakázek je kromě autobusů i nákup odpovídajícího počtu sad hardware a software pro diagnostiku závad autobusů.

Pokud by DPP odebral všechna vozidla dle rámcových smluv, ušetřil by až 223 milionů korun oproti předpokládané ceně.

Všechna vysoutěžená vozidla budou mít celovozovou klimatizaci s topením, jsou vybavena zařízením pro automatické počítání cestujících, kamerovým systémem zahrnujícím monitorování interiéru, čelní nehodovou a couvací kamerou, kloubová vozidla navíc i bočními kamerami. Splňují veškeré Standardy kvality PID, budou vybavena kompletním odbavovacím a informačním systémem a dodávána v novém jednotném designu PID.

Výrobce garantuje u všech tří typů vysoutěžených autobusů životnost 12 let, záruka na všechna vozidla je pět let.

Zdroj fotografie: DPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram