Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražské vysoké školy vstoupily do stávky za klima

15. 11. 2023 - Šimon Hauser

V týdnu před 17. listopadem vstoupí studenti a studentky vysokých škol do stávky, a to s jednoznačným cílem – upozornit na stále se prohlubující klimatickou krizi. Letošní teplotně extrémní léto podle nich znovu připomnělo, že klimatická krize je reálným nebezpečím a vyžaduje naléhavou akci.

„Extrémní vlny veder a rozsáhlé požáry nejsou pouze odvětvím televizních zpráv; jsou živoucím důkazem toho, že čas na řešení klimatické krize utíká rychleji, než bychom si mohli přát. Členové akademické obce se nyní spojili, aby vyslali silný signál: dosavadní opatření nestačí a je třeba jednat,“ píší organizátoři stávky na svém webu.

Důvodem stávky je podle studentů nejen stávající stav klimatické krize, ale také frustrace nad nečinností vlády. Fosilní korporace i nadále prosperují na úkor životního prostředí, zatímco vláda České republiky že se na problém, zdá se dívá z bezpečné vzdálenosti. Akademická obec však odmítá mlčet a rozhodla se postavit za změnu.

Zapojily se fakulty z celého Česka

V rámci této stávky se na několika fakultách v několika městech po celé České republice odehraje řada akcí a protestů. Fakulty z Prahy, Brna, Olomouce, Pardubic a Hradce Králové spojily své síly, aby vytvořily síť studentů a učitelů, kteří sdílejí společný cíl – prosadit skutečné kroky ke zmírnění klimatické krize.

V Praze se stávka uskuteční na několika významných institucích, jako jsou Filozofická fakulta, Fakulta humanitních studií, Fakulta sociálních věd, Matematicko-fyzikální fakulta, Pedagogická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Právnická fakulta a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Připojí se i ČVUT, FAMU, DAMU a UMPRUM.

Akce je určena všem, kterým není lhostejná budoucnost planety

Náplň stávky bude bohatá a různorodá, zahrnuje mnoho akcí od přednášek a workshopů o klimatické krizi a udržitelnosti, až po veřejné diskuse a ukázkové akce. Stávka vyvrcholí protestním průvodem 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii.

Protest je otevřený všem, kteří sdílejí obavy o budoucnost planety a chtějí se připojit k hlasu za změnu. Členové akademické obce věří, že společným úsilím mohou vyvolat pozitivní změny a přispět k budování udržitelnějšího a odpovědnějšího světa pro nás všechny.

Zdroj: Univerzity za klima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram