Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražské planetárium dostane nejmodernější projekční systém na světě

09. 06. 2022 - Vincenc Novák

Planetárium v pražské Stromovce se bude brzy těšit světovému prvenství. Rada hlavního města schválila pořízení nejmodernějšího projekčního systému na světě. Ten nahradí systém stávající, jenž již nevyhovuje moderním potřebám a několik let přesluhuje.

Současná technologie pocházející z roku 1991 je již ve špatném stavu. Situaci komplikuje projekční plocha kopule, jenž pochází dokonce z 50. let 20. století. Systém bude nahrazen novou LED-Dome technologií, která bude fungovat v rámci samostatné kopule pokryté až desítkami milonů LED diod. Pražské planetárium se stane největším zařízením svého druhu na světě, jenž touto technologií disponuje. V
současnosti je umístěna pouze ve dvou planetáriích v Japonsku, která jsou však oproti tomu pražskému velikostně menší.

Pořízení nové technologie bude pro Prahu znamenat investici ve výši 250 milionů korun. Nejedná se sice o malou částku, avšak je nutné si uvědomit, že se jedná o investici do vzdělání a kultury. Částku ještě musí schválit zastupitelstvo hlavního města. Radní Hana Třeštíková /Praha Sobě/ pro Novinky.cz uvedla, že po výměně promítacího systému se bude jednat dokonce o nejlepší planetárium na světě.

Planetárium v Praze je největším zařízením svého druhu v Česku a jedním z největších na světě. Veřejnost ho mohla poprvé navštívit 20. listopadu 1960. Kopule planetária má průměr 23,5 m a je tak jednou z největších na světě. Budova byla postavena podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera. V současnosti se v planetáriu konají také různé akce, jako jsou např. koncerty či divadelní představení.

Pražské planetárium bude po dobu výměny projekčního systému uzavřeno, a to pravděpodobně od dubna do září 2023. Po tuto dobu bude také probíhat tvorba nových programů odpovídajících pořízení nejlepšího projekčního systému na světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram