Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražané rozhodli: Novým hlasem autobusů a tramvají bude Jan Vondráček

19. 08. 2022 - Daniel Kapek

Po více než 26 letech přestanou cestující v pražské MHD slýchat hlas Dagmar Hazdrové. Od podzimu se hlasem povrchové dopravy stane herec a dabér Jan Vondráček. Zhruba 1600 nahrávek s Janem Vondráčkem pro tramvajový provoz začne vznikat již v následujících týdnech. Nahrávání zabere zhruba měsíc a do provozu se dostanou v průběhu podzimu. Následovat budou městské autobusové linky
a příští rok budou postupně nahrazeny nahrávky v příměstských autobusech a v dalších oblastech integrovaných do systému PID.

Hlas Jana Vondráčka je známý především díky seriálu Mentalista, ve kterém dabuje hlavní postavu Patrika Jana. Daboval i postavu Vočka ze seriálu Simpsonovi či postavu Stewieho v seriálu Griffinovi (Family Guy). Zahrál si i v několika filmech.

Pro Vondráčka hlasovalo přes 62 % respondentů

Vondráček jednoznačně zvítězil v anketě, kterou na své internetové stránky umístil pražský dopravní podnik (DPP). Zde respondenti vybírali ze čtyř hlasů, dvou mužských a dvou ženských. Hlasování probíhalo do 19. června 2022.

Hlasem č. 1 byla Jitka Moučková, herečka a dabérka, český hlas Scarlett Johansson, Naomi Watts, Rachel Weisz nebo Kalley Cuocco, která se proslavila rolí Penny v legendárním seriálu Teorie velkého třesku. Hlasovalo pro ni bezmála 20 tisíc, tj. 10 % respondentů.

Hlasem č. 2 byl Jan Vondráček, herec a dabér, český hlas Chrise O'Dowda, Bradleyho Coopera nebo Morrise „Vočka“ Szyslaka ze seriálu Simpsonovi. Získal absolutní většinu hlasů, více než 62 %, hlasovalo pro něj celkem 124 316 respondentů a anketu díky tomu jednoznačně vyhrál.

Hlasem č. 3 byla Anna Císařovská, herečka, dabérka a moderátorka, spoluzakladatelka Divadla X10, pro kterou hlasovalo téměř sedm tisíc lidí, tj. zhruba 3,5 % respondentů.

Hlasem č. 4 byl Jakub Stárek, dabér a moderátor, který získal bezmála 50 tisíc, tj. více než čtvrtinu hlasů.

(Zdroj popisu hlasů: DPP)

Výběr nového hlasu trval přes dva roky

Výběr nového hlasu pro pražskou povrchovou dopravu začal na přelomu let 2019 a 2020. Kvůli pandemii koronaviru musel být celý proces odložen do doby, než se MHD vrátí do normálu. Osloveny byly desítky profesionálních moderátorů či herců, jejichž hlasy by se hodily do provozu MHD. Jejich nahrávky pak DPP společně s ROPIDem a hlavním městem otestoval v simulovaných podmínkách běžného provozu.

Do finále se nakonec dostaly jen čtyři hlasy, které splňovaly nejen požadavky správné výslovnosti. Jejich identita byla však veřejnosti neznámá. V anketě byly hlasy uvedeny pouze jako Hlas 1, Hlas 2 atd. Jména finalistů byla odhalena až po skončení ankety, aby jména neovlivňovala hlasování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram