Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha zná podobu nové lanovky, která propojí Podbabu a Bohnice

11. 08. 2022 - Vincenc Novák

Architekti z londýnské kanceláře William Matthews Associates vyhráli architektonickou soutěž na podobu nové lanovky, která propojí Podbabu s Bohnicemi. Studio stojí za obdobnou lanovou dráhou v Londýně či za modernizací nádraží London Bridge.

Tyto dvě čtvrti jsou od sebe velmi blízko, avšak zároveň také velmi daleko. Kvůli vysokému výškovému rozdílu a absenci přemostění Vltavy v těchto místech dosud chybí kvalitní dopravní spojení, které by obě čtvrti pohodlně propojilo. Lidé, kteří se chtějí z Bohnic dopravit do Dejvic musejí nyní absolvovat dlouhou cestu přes centrum města, která trvá přibližně 40 minut.

To se však za několik let změní. Praha oba břehy Vltavy propojí netradičním způsobem, a sice lanovkou, která tuto dobu zkrátí na 15 minut. Do budoucna se zde počítá se stavbou tramvajové trati, která je však kvůli své náročné výstavbě spíše hudbou vzdálené budoucnosti. Lanovka se tedy prozatím jeví jako ideální řešení.

Nová lanovka bude součástí systému pražské MHD a na její trase se budou nacházet tři zastávky. Konečné stanice Podbaba a Bohnice budou napojeny na stávající dopravní spojení. Mezistanice Troja se bude nacházet u plánovaného nového vstupu do zoo.

Cena celého projektu se odhaduje na 2 miliardy korun. Architektonické soutěže se zúčastnilo celkem 23 zájemců, kteří pocházejí z devíti evropských zemí. Vítězný návrh pracuje s okolím, do kterého nejvíce zapadá. Na druhém místě skončila česká studia ov architekti a Olgoj Chorchoj.

Lanová dráha bude měřit 2,24 kilometru a jezdit bude rychlostí 6,5 metrů za sekundu. Do každé z kabinek se vejde až 35 cestujících. Sedmnáct kabinek tak bude schopno za hodinu v jednom směru přepravit až čtyři a půl tisíce cestujících.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram