Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha žádá o rychlé spuštění národních dotačních výzev na výstavbu škol

17. 12. 2021 - Magistrát hl.m. Prahy

Jménem hlavního města Prahy byl včera odeslán dopis třem vládním nominantům resortů financí, místního rozvoje a školství. Dopis budoucí reprezentanty oslovuje ve věci kritické situace nedostatečných kapacit vzdělávací infrastruktury mateřských, základních a středních škol. Pod tento dopis se podepsali také zástupci 21 městských částí, kteří se s tímto záměrem pro řešení ztotožňují.

„Ideální řešení vidíme v zajištění stabilního financování investic do vzdělávací infrastruktury z transparentních dotačních výzev ze státního rozpočtu nebo z evropských fondů, ve kterých by figurovaly všechny kraje České republiky, včetně hlavního města Prahy. Tyto peníze by se rozdělovaly podle jasně stanovených a predikovatelných pravidel, nikoliv podle lobbingu a „politických tlaků“ jako běžné dotace. Dosud bylo financování staveb nových škol nebo jejich rekonstrukcí a rozšíření ponecháno na rozpočtech obcí a měst, případně bylo spojeno s nesystematickými dotacemi státu. Konkrétně Prahu se snažila vláda Andreje Babiše v posledních letech dotačně vyhladovět,” řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„V rámci dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bylo v letech 2016 až 2018 na rozvoj výukových kapacit v Praze uvolněno celkem 304 milionů korun. Od roku 2018 jsme ale bohužel zaznamenali rapidní pokles, konkrétně v roce 2019 jen 37 milionů a v roce 2020 už jen 26 milionů korun. V dosavadním období věcné investiční dotační programy na budování kapacit škol necílily na území hlavního města Prahy, a to ani programy financované z národních zdrojů. Finance proudily pouze z Operačního programu Praha – pól růstu. Hlavní město Praha přitom v současné chvíli eviduje celkem 25 projektů na výstavbu nových základních škol a 28 projektů přístaveb základních škol. Například dostavba Základní školy Chodov dosáhla celkových nákladů přesahující 180 milionů korun. Pro zajištění financování takového rozsahu muselo hlavní město využít prostředků kombinací půjčky, dotací a dofinancování z vlastních zdrojů městské části Praha 11,” uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Některé z nich, například ZŠ Šeberov (Praha-Šeberov) nebo ZŠ a MŠ U Elektry (Praha 9) jsou již ve stadiu realizace, u jiných, například ZŠ Havlíčkovo náměstí (Praha 3), ZŠ Komořany (Praha 12), ZŠ Romance (Praha 22), ZŠ Březiněves (Praha-Březiněves), ZŠ Kolovraty (Praha-Kolovraty) nebo ZŠ Formanská (Praha-Újezd) byl již zahájen proces územního a stavebního řízení.

„Situace se vzniklými nedostatečnými kapacitami ve školách a školských zařízeních je dána především kvůli prudkému demografickému vývoji, rezidenčnímu developmentu a ekonomické migraci. Podle předpokladů hrozí, že současné kapacity pražské vzdělávací soustavy budou již brzy přetíženy až o desítky tisíc míst,“ dodala předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy Mariana Čapková.

Photo by RODNAE Productions from Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram