Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha podpořila výchovu budoucích odborníků na umělou inteligenci

12. 08. 2021 - Pražský inovační institut

Iniciativy prg.ai a Machine Learning College si pro středoškoláky a jejich učitele připravily zajímavý program na léto. Od 2. do 13. srpna pro ně realizují Letní školu umělé inteligence (AI). Program organizují iniciativy za finanční podpory hlavního města Prahy. Cílem je vyzkoušet si nové výukové materiály, které budou sloužit k uvedení praktické výuky umělé inteligence do vzdělávacích programů středních škol po celé České republice. Obohatí tak výuku informatiky a přispějí k vytvoření nových zájmových kroužků.

„Naším společným cílem je vytvořit z Prahy město diktující trendy a vybudovat v ní centrum umělé inteligence (AI). Už teď je jasně vidět, jak nám AI pomáhá v různých životních situacích. Ve spolupráci se spolkem prg.ai chceme zvýšit zájem absolventů o umělou inteligenci na středních a vysokých školách a rozvíjet výuku o ní nejen v rámci předmětů IT a programování. Ve 20. století se stačilo naučit, jak si s pomocí počítače zjednodušit obvyklé věci, ve 21. století bude klíčové umět za pomoci počítače tvořit věci nové,“ říká pražský radní pro školství Vít Šimral.

Umělá inteligence v poslední době velmi nabývá na významu. Je velmi používaným nástrojem v nejrůznějších průmyslových, technologických i kreativních odvětvích, přesto se na výzkum a výuku v oblasti umělé inteligence v České republice soustředí jen hrstka technických škol a univerzit.

„Podle ČSÚ chybí v České republice ročně až 30 000 IT odborníků. Toto odvětví se rychle rozvíjí a inovuje, a tak není na co čekat. Čím dříve začneme s výukou nových technických odborníků, tím lépe,“ říká ředitelka prg.ai Lenka Kučerová.

Prvním krokem v tomu má být právě Letní škola AI. Výstupy z ní poslouží k vyhodnocení nových materiálů pro výuku umělé inteligence, která by se měla v budoucnu rozšířit do dalších středních škol v Praze i v ostatních regionech.

„Unikem Letní školy AI je to, že nezapomíná na učitele: v jejím rámci organizujeme i týdenní školení středoškolských pedagogů, což jim umožní vyučovat umělou inteligenci zasvěceně a s přehledem o posledních trendech v oboru,“ doplňuje Lenka Kučerová.

Projekt Letní školy AI je dalším z řady projektů zaměřených na umělou inteligenci, za níž stojí spolek prg.ai. Ten již v březnu spustil českou verzi otevřeného online kurzu pro veřejnost Elements of AI, do kterého se přihlásilo téměř 3,5 tisíce účastníků. Letní škola AI je unikátní nejen svým rozsahem, ale i důrazem na praktickou výuku. Během kurzu si žáci vyzkouší například základy datové analýzy v kódovacím jazyce Python, seznámí se s nejrůznějšími metodami strojového učení a dostanou se i k pokročilým metodám jako jsou umělé neuronové sítě.

Iniciativa prg.ai ve spolupráci se specialistou na strojové učení Jiřím Maternou z Machine Learning College pak dává možnost integrovat plnohodnotnou výuku umělé inteligence do rámcových osnov informatiky na středních odborných školách i na všeobecných gymnáziích. Cílem je poskytnout studentům praktické znalosti z oblasti umělé inteligence, strojového učení i programování a motivovat je ke kariéře v technických oborech.

„Nezapomínáme ale ani na filozofii umělé inteligence a etické zhodnocení jejího využití v rozmanitých oblastech,“ říká vedoucí kurzu Jiří Materna. „Kurz je stavěný tak, aby žákům umožnil nejen osvojit si praktické metody umělé inteligence, ale i zhodnotit vhodnost jejich využití v různých situacích,“ dodává. Absolventi letního kurzu tak začnou nový školní rok nejen s novými znalostmi a dovednostmi, ale i s nově vytříbeným smyslem pro kritické myšlení.

Střední školy se mohou do projektu výuky AI přihlásit na stránkách AI Akademie, kterou zajišťuje Machine Learning College.

Fotografie od uživatele Skitterphoto ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram