Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha hostí mistrovství Evropy v debatování

15. 02. 2024 - Vincenc Novák

Nejlepší středoškoláci z 20 evropských států se setkají v Praze, aby soutěžili o titul mistrů Evropy v debatování. Program se koná do čtvrtka do soboty a národní reprezentace se budou v jednotlivých argumentačních kláních přít o různých kontroverzních tématech. Akci svou přítomností podpoří velvyslanci některých účastnických zemí i čeští europoslanci.

Unikátní akce, které se účastní na dně stovky žáků středních škol, se koná na Gymnáziu Nad Alejí. Jejich úkolem bude poměřit své schopnosti argumentace a rétoriky a zjistit, kdo je nejlepším evropským debatérem. Témata debat jsou různá, nechybí například volební systém či kvalita vysokoškolského vzdělávání.

"Témata vybíráme s ohledem na to, aby byla aktuální a zajímavá pro věkovou skupinu účastníků. V letošním roce, kdy do volebních místností zamíří obyvatelé většiny demokratických zemí, se zaměřujeme právě na toto téma. Přestože část účastníků zatím ještě volit nemůže, chceme, aby poznali demokratické procesy a věděli, jak uplatňovat svá občanská práva," uvádí hlavní rozhodčí soutěže Matija Pušnik ze Slovinska.

Česko vybrali jako hostitelskou zemi členové evropské debatní asociace IDEA. "S organizací podobných akcí máme bohaté zkušenosti. Každoročně pořádáme mezinárodní soutěž Prague Debate Spring a desítky turnajů pro žáky českých základních i středních škol," říká Václav Soukup, ředitel Asociace debatních klubů.

Rozvoj kritického myšlení, respektu či tolerance

Akce svojí podobou odpovídá debatnímu mistrovství světa, které se koná pravidelně již od 80. let. Během soutěžní debaty proti sobě nastupují vždy dva týmy o třech mluvčích, kterým je předloženo společensky kontroverzní téma. Jeden z týmů má za úkol téma obhajovat, zatímco druhý jej vyvrací. Soutěžní debatování jakožto vzdělávací aktivita rozvíjí kritické myšlení, mediální gramotnost, schopnost argumentace, ale také respekt či toleranci.

Letošní ročník mistrovství pořádá nezisková organizace Asociace debatních klubů. Cílem akce je využít soutěžní debatování jako prostředek k potírání dezinformací a společenské polarizace. Asociace má také za cíl podpořit konstruktivní výměnu názorů, posílit demokratické hodnoty a podpořit zapojení mládeže do společnosti.

Zdroj: Tisková zpráva Asociace debatních klubů, z.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram