Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha chce rozšířit trolejbusovou síť na levém břehu Vltavy. Jen částečně

25. 11. 2021 - Daniel Kapek

Vedení Prahy schválilo částečnou elektrifikaci autobusových linek na levém břehu Vltavy. Vybralo linky, které vedou obytnými zónami, a v těch by se tak oproti současnému provozu snížil hluk a emise.

Zatímco se soutěží vozidla pro linku 119, linky 137 a 176 nebudou po zkoumání úřadů podléhat dalšímu posuzování podle zákona o vlivu na životní prostředí. Jinými slovy elektrifikace těchto linek prošla prvním úředním kolečkem.

Jiráskův most bude pod trolejemi

Linka 176 spojuje Strahovský stadion s Karlovým náměstím. Podle plánu linku 176 nahradí trolejbusová linka 53, na které budou jezdit parciální trolejbusy s přídavnou baterií. Ta umožní jízdu bez trolejí z Karlova na Jiráskovo náměstí odkud trolejbusy využijí trolejové vedení o délce čtyři kilometry.

K napájení trolejí bude rozšířena stávající měnírna Hřebenka. Nebude to však jediná měnírna na trase. Vznikne nová měnírna Strahov, která bude sloužit i plánovaným tramvajím. V tzv. odstavech na Karlově náměstí bude energie z Vyšehradské měnírny.

Trolejbusem do Jinonic

Autobusová linka 137, která spojuje Terminál Na Knížecí a zastávku U Waltrovky, bude nahrazena trolejbusovou linkou 52. Vybrané spoje linky 137 pokračují v pracovní dny až do zastávky Malá Ohrada. Kvůli dlouhému intervalu a malé frekvenci spojů v tomto úseku se s další elektrifikací nepočítá.

Podle plánu vyroste u trati nová měnírna v ulici Peroutkova, Na Knížecí bude místo pro dobíjení. Dopravní podnik Praha (DPP) chce koordinovat stavbu s chystanou úpravou ulice Peroutkova.

Trolejbusem za evropské peníze

Na levém břehu řeky Vltavy se počítá ještě s elektrifikací linek 119, 131 a 191. Finančně nejnáročnější je podle odhadů elektrifikace linky 191 mezi letištěm a terminálem Na Knížecí za 580 milionů korun. U linky 176 jsou odhadovány náklady na 320 milionů a u linek 137 a 131 je to 220 milionů.

Technické zázemí v garážích Řepy vyjde na 130 milionů. Na celý projekt elektrifikace zmíněných linek bude chtít DPP získat peníze z evropských fondů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram