Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha bude mít nový informační systém. Bude znamenat skutečnou revoluci

13. 04. 2022 - Vincenc Novák

Praha se již mnoho let potýká s absencí jednotného a hlavně přehledného informačního systému. Na řadě míst v centru chybí směrovky, a když už tam jsou, tak jen v češtině. To se však již brzy změní.
Hlavní město představilo novou podobu pražského informačního systému, která vychází z mezinárodní graficko-designérské soutěže. Autory návrhu jsou studia Side2, A69 - architekti a Superior Type.
Vítězný návrh, jenž devítičlenná porota v anonymním hlasování vybrala jednomyslně, zahrnuje novou podobu směrovníků na ulicích, cedulí v metru, ale i třeba informačních panelů v ulicích a na náměstích. Vizuální podoba hlavního města tak bude sjednocena a dodá mu jednotnou identitu.
Především v metru bude nový informační systém znamenat skutečnou revoluci. Současný systém již nevyhovuje požadavkům dnešní doby a bude nahrazen moderním, který bude velmi jednoduše a zároveň podrobně informovat o výstupech, směrech či stanicích.

Viditelnou změnou budou také nové cedule značící umístění vstupů do stanic metra. Ty v současné době ve větší míře chybí a návštěvníci musejí stanice složitě hledat. Praha se tak opět o něco přiblíží západním metropolím, jako je Berlín či Londýn.

Nový systém bude kromě dopravy uplatněn také ve veřejném prostoru. Dojde ke sjednocení navigačních prvků, jejichž podoba není sjednocená a v jednotlivých městských částech se od sebe liší. Praha také nabídne jednotlivým obcím, že se o navigační systém bude sama starat prostřednictvím městských organizací.

Realizace novinky se Praha dočká již letos v létě, a sice v testovacím režimu. Lidé budou také moci navštívit expozice, které se budou tématu nového navigačního systému věnovat. Půjde kupř. o kontejnerový výstavní systém od Institutu plánování a rozvoje (IPR) nebo expozice v prostorách metra. Postupného rozšíření by se nové informační prvky měly dočkat v roce 2023.

Fotografie od uživatele JÉSHOOTS ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram