Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha 7 otevřela nové zařízení pro péči o duševní zdraví dětí a mládeže

27. 09. 2022 - Redakce

Na Praze 7 začalo fungovat nové zařízení Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty, které svým mladým klientům a jejich rodinám poskytne komplexní zdravotně-sociální podporu v oblasti duševního zdraví.

Multidisciplinární tým je unikátní služba, která pomáhá mladým lidem předcházet rozvoji duševního onemocnění, zvyšuje kvalitu života dětí s již diagnostikovaným duševním onemocněním, podporuje zotavení dětí po hospitalizaci na psychiatrii a také usnadňuje rodičům porozumět psychickému stavu dítěte. Hlavní město podporou multidisciplinárního týmu přispívá ke zmírnění ohrožení budoucího vývoje dětí a mladých lidí v oblasti duševního zdraví.

Výjimečnost multidisciplinárního týmu spočívá nejen v propojení odborníků ze zdravotnické a sociální oblasti, ale také v komplexním zapojení rodiny či školy do případu dítěte. V týmu působí v úzké a provázané spolupráci zdravotnické i sociální profese, jako jsou dětský psychiatr, psycholog, psychiatrické zdravotní sestry, sociální pracovníci, speciální pedagogové a rodinný poradce. Jejich spolupráce v konkrétních případech zajišťuje maximální účinnost intervencí a umožňuje snižovat míru hospitalizací mladých lidí.

Podpora multidisciplinárního týmu ve výši 888 000 korun byla schválena Zastupitelstvem hl. m. Prahy na zasedání 8. září a je v souladu se schválenou dlouhodobou strategií rozvoje péče o duševní zdraví. Praha tak navazuje na Ministerstvo zdravotnictví, které však podporu s koncem pilotních projektů uzavřelo: „V Praze chápeme, že multidisciplinarita specializovaných Center duševního zdraví stojí v základu efektivní psychiatrické péče. V pilotním režimu otestovaná služba by velmi chyběla, proto jsme se rozhodli tento unikátní tým pečující o duševní zdraví dětí a mladých lidí dále rozvíjet. Během příštích let by navíc měly vzniknout další takovéto týmy,“ řekla Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví.  

„Během pilotního provozu se potvrdilo, že komplexnost služby, která poskytuje nejen sociální podporu, ale i zdravotní péči, je v oblasti duševního zdraví dětí velmi potřebná. Navíc je služba s ohledem na vzrůstající počet klientů cílové skupiny a nedostatek dětských psychiatrů a psychologů velmi vyhledávaná. Nejčastějšími důvody vstupu do služby jsou úzkosti, deprese, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování či sebevražedné tendence,“ dodala Miroslava Flemrová, ředitelka organizace Dům tří přání, která službu multidisciplinárního týmu poskytuje.

Služba je poskytována bezplatně pro dětské klienty s trvalým bydlištěm v Praze, hrazena bude z veřejného zdravotního pojištění, dotací a grantů. Na Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty v Korunovační ulici v Praze 7 se mohou obracet odborní pracovníci ze sociálních služeb, zdravotnických služeb, ale i školy nebo sami rodiče. Více naleznete na: https://www.dumtriprani.cz/nase-centra/centrum-dusevniho-zdravi-pro-deti-adolescenty-praha/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram