Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Posílení česko-francouzské spolupráce: Dodatek k Barrandovu programu

29. 05. 2024 - Šimon Hauser

V prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze se v úterý 21. května uskutečnilo slavnostní setkání zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) České republiky a Ministerstva pro Evropu a zahraniční věci Francie. Při této příležitosti byl podepsán dodatek k česko-francouzskému Barrandovu programu, jehož cílem je posílení podpory studentů doktorského studia z obou zemí.

Dodatek, který umožní navýšit stipendia pro studenty, podepsala za českou stranu vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová, a za francouzskou stranu velvyslanec Francie v ČR Stéphane Crouzat. Součástí setkání bylo také předání cen úspěšným držitelům tohoto prestižního stipendia.

Vrchní ředitelka Radka Wildová a velvyslanec Stéphane Crouzat ve svých proslovech zdůraznili důležitost Barrandova stipendijního programu pro efektivní propojení vědeckých týmů obou zemí. „Rád bych srdečně poděkoval MŠMT a DZS za jejich vynikající spolupráci při správě programu. Bylo odvedeno mnoho práce v oblasti komunikace a propagace programu, což přilákalo 48 velmi kvalitních přihlášek – a ztížilo práci členům poroty,“ uvedl velvyslanec Crouzat a vyzdvihl nasazení zástupců MŠMT a Domu zahraniční spolupráce při udržování a rozvoji programu.

Podpora interkulturního porozumění

Vrchní ředitelka Wildová mimo jiné upozornila na interkulturní rozměr programu. „Význam tohoto programu přesahuje rámec akademické a výzkumné činnosti. V jádru jde o podporu interkulturního porozumění, tedy schopnosti vidět svět očima druhých, ocenit různé úhly pohledu a uznat, že ostatní mohou vnímat aspekty světa jinak a někdy jasněji. Milujeme kulturní dědictví naší země, ale díky úspěšné česko-francouzské spolupráci ve vzdělávání a vědě vytváříme něco ještě cennějšího: kulturní dědictví společné,“ řekla Wildová.

Tato slavnostní událost navazuje na Akční plán strategického partnerství České republiky a Francie pro roky 2024 až 2028, který byl podepsán 5. března 2024 českým premiérem Petrem Fialou a francouzským prezidentem Emanuelem Macronem během jeho návštěvy v Praze. Tento akční plán podtrhuje význam posilování spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti vzdělávání a vědy, což dodatek k Barrandovu programu dále potvrzuje a rozvíjí.

Díky této významné iniciativě budou moci studenti doktorského studia z České republiky a Francie využít ještě lepších podmínek pro své vzdělávání a výzkum, což přispěje k dalšímu rozvoji a prohloubení vzájemných vztahů mezi oběma národy.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram