Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Podpora ukrajinských teenagerů 

05. 04. 2023 - Tereza Benešová

Veřejný průzkum společnosti PAQ Research z letošního ledna ukázal, že pouze 46 % ukrajinských uprchlíků ve věku 15 až 19 let navštěvuje české střední školy. Zbytek využívá možnosti vzdělávat se prostřednictvím dálkových vzdělávacích programů nebo se účastní adaptačních skupin zaměřených na výuku češtiny. 

Mladí lidé, kteří přišli do Česka kvůli válečnému konfliktu, čelí různým životním výzvám, včetně nedostatečné znalosti češtiny, osamělosti a nedostatku informací. 

Nezisková organizace META proto spustila kampaň „Život je teď“, která má mladým uprchlíkům pomoci trávit jejich volný čas aktivně a zapojit se do různých forem vzdělávání. Kampaň zahajuje sérií šesti spotů, ve kterých se učení češtiny prezentuje jako východisko v nejrůznějších situacích. Kampaň bude intenzivně komunikována prostřednictvím sociálních sítí, na kterých náctiletí tráví nejvíce času. 

Ministerstvo školství se zároveň snaží ulehčit ukrajinským uprchlíkům zapojení do českého vzdělávacího systému, například upravením podmínek pro přijímací zkoušky. Střední školy poskytují kurzy českého jazyka a ředitelé mají možnost upravit skladbu předmětů tak, aby se ukrajinští žáci mohli zapojovat postupně, dle svých možností.

Zdroj: META, MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram