Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Podpora pohybových aktivit dětí 

04. 05. 2023 - Tereza Benešová

Testování České školní inspekce ukázalo, že děti se ve srovnání s vrstevníky z předchozí generace zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak vynikající výsledky dosahují v silových aktivitách jako skok daleký a leh-sed. 

Z měření vyplynulo, že 6-15 % žáků základních a středních škol je nedostatečně pohybově zdatných,  nejhorší výsledky měli dívky ve vytrvalostním běhu. Tento stav je spojen se zdravotními riziky a může omezovat připravenost pro výuku a každodenní pohybové úkoly.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy má jasný cíl: podpořit pohybové aktivity dětí, žáků a studentů ve školách. Novela zákona o podpoře sportu, která nabyla účinnosti 1. dubna, ukládá ministerstvu koncepční řešení a financování školního a univerzitního sportu. „Chceme zvýšit pohybovou aktivitu dětí, studentů i žáků a současně snížit dopady nedostatku pohybu na jejich duševní i fyzické zdraví,“ uvádí Jan Mareš, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže. 

Ministerstvo vnímá podporu pohybu jako komplex opatření a aktivit, který zahrnuje hned několik oblastí: aktivní transport do škol, koncept aktivních přestávek, výuku tělesné výchovy s metodickou podporou a vzdělávacími programy, pohybové a sportovní aktivity v zájmovém vzdělávání, podporu sportovních soutěží a univerzitních her. 

Ministerstvo proto v následujících měsících připraví strategii podpory pohybu a plán státní politiky školního a vysokoškolského sportu, který bude finančně podporován prostředky z Národní sportovní agentury.

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram