Cookie Consent by Free Privacy Policy website

OPEC rozhodl, že v příštích dvou měsících bude postiženým státům dodávat více ropy

03. 06. 2022 - jan.sercl

Kvůli rapidně zvyšující se poptávce se ropná organizace OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a její spojenci dohodli na zvýšení těžby ropy, nevyloučili ovšem, že se na budoucím zvýšení těžby bude podílet i Rusko.

Ministři zastupující 13 členů OPEC a 10 producentů mimo organizaci, v čele s Ruskem, kteří tvoří uskupení OPEC+, ve čtvrtek uvedli, že v červenci a srpnu zvýší těžbu o téměř 650 000 barelů denně, což je téměř o dvě třetiny více než dříve plánované zvýšení, které mělo činit 400 000 barelů denně. V posledních dnech se však členové OPEC+ nechali slyšet, že uvažují o vyloučení Ruska z ropné dohody, Evropská unie se totiž nedávno shodla na usnesení, ve kterém tvrdí, že do konce roku 2022 se chtějí zbavit 90 procent dovážené ruské ropy.

Bidenova administrativa uvítala "důležité rozhodnutí OPEC+" a vyzdvihla roli Saúdské Arábie jako největšího producenta v této skupině při dosahování konsensu. „Toto oznámení urychluje ukončení stávajícího ujednání o kvótách, které platí od července loňského roku, a urychluje měsíční zvýšení produkce, které bylo původně plánováno na září," uvedla v prohlášení tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre. Není však jasné, jak daleko je Saúdská Arábie ochotna nebo schopna zajít, aby Spojeným státům a dalším zemím pomohla v otázce cen ropy. Množství přidané ropy, které se OPEC+ zavázal ve čtvrtek vytěžit, pravděpodobně nezpůsobí pokles cen benzinu. Ve skutečnosti cena ropy po tomto oznámení vzrostla.

Situace stále nevypadá kdovíjak nadějně, jelikož mnoha výrobcům již došla další výrobní kapacita. Pouze Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a nízké jednotky dalších zemí mají další zásoby ropy. Až donedávna tyto země trvaly na tom, že se nemohou odchýlit od harmonogramu dohodnutého na zasedání OPEC+ v červenci loňského roku. Změna přišla až po diplomatické práci Amose Hochsteina, vyslance Bidenovy administrativy pro energetiku, a dalších diplomatů. „Je důležitější vnímat to z hlediska politického signálu, který to vysílá, než skutečného počtu barelů, které to přidá," řekl Bill Farren-Price, vedoucí makrovýzkumu ropy a plynu ve výzkumné společnosti Enverus.

Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/bucket-wheel-excavator-dul-dulni-misto-tezke-stroje-60008/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram