Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ohlédnutí za Festivalem umění a kultury ve vzdělání

02. 06. 2023 - Klára Nováčková

V rámci Světového týdne kreativity a inovací proběhl v České republice již třetí ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělání (FUK). Česko se tak připojilo k dalším čtyřiceti zemím, které se snaží propojit kreativitu a vzdělávání na všech úrovních. Hlavním cílem festivalu je přiblížit potenciál kreativního vzdělávání, a to nejen pedagogům, úředníkům a zástupcům ministerstev, ale také rodičům, dětem a široké veřejnosti. Následující článek nabízí ohlédnutí za zmíněným festivalem.

Cílem FUK je rozvíjet kreativní myšlení jak u žáků, tak u pedagogů. Kreativitu totiž potřebujeme všude, dokonce i v hodině matematiky. Zapojení umění a kreativity do procesu vzdělávání je potřebné, díky němu se nám daří vytvořit bezpečné, pozitivní prostředí, které není soutěživé a umí ocenit jednotlivce. Otevírá se nám tak prostor pro dialog mezi pedagogem a studentem. Díky tomuto dialogu se postupně daří měnit prostory školních učeben na přátelské prostředí otevřené všem změnám. Kreativita je podle pořadatelů ta nejmodernější technologie, kterou lidstvo má.

Tématem letošního ročníku byla Proměna. Žijeme ve zrychlené době, ve které se proměny dějí každý den a je již naprostou samozřejmostí, že na ně musíme umět reagovat. „Jako společnost stojíme před novými výzvami v podobě radikalizace, sociálního „otevírání nůžek“, překotného vývoje technologií nebo klimatické změny. … V umění i v učení vstupujeme do „hry“ a vracíme se proměněni. Zdravé napětí mezi proměnou a návratem zpět je i jedním z principů duševní pohody, “ píše se na oficiálním webu festivalu.  

Zajímavou součástí programu letošního ročníku FUK bylo i Sladkokyselé odpoledne pro učitele*ky. Program začal komentovanou prohlídkou výstavy Moje sladká nejedlá planeta v pražské galerii Kunsthalle. Namísto pedagogů a profesionálů s mnohaletou zkušeností se ale slova ujaly studentky z Gymnázia Jana Keplera.

Komentovaná prohlídka se konala v galerii Kunsthalle v Praze (zdroj fotografie: Kunsthalle Praha)

Na konci komentované prohlídky se ukázalo, že tato "výměna postů“ byla užitečná pro obě dvě strany. Studentky se přiznaly, že si nedokázaly představit, kolik práce stojí za přípravou na vyučování a přednášení, pedagogové se zase vcítili do studentů a připomněli si, že zapojit se do programu stojí vždy hodně odvahy a kuráže. Na komentovanou prohlídku poté navazoval zážitkový workshop, který vznikl ve spolupráci s Pamětí národa. Workshop se soustředil na kreativní formu vyučování, byl tu ale také prostor pro diskuzi a pro reflektování poznatků a zážitků z komentované a prohlídky a celkového konceptu Sladkokyselého odpoledne.

Více informací k FUK najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Zdroj úvodní fotografie: Kunsthalle Praha, oficiální stránky galerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram