Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Odstartovaly Národní srovnávací zkoušky. Uchazeči mají letos jeden termín navíc

04. 11. 2023 - Vincenc Novák

Ve čtvrtek 9. listopadu začínají zkouškou nanečisto letošní Národní srovnávací zkoušky, které slouží na více než 80 fakultách českých a slovenských vysokých škol jako součást přijímacího řízení. V loňském roce se zkoušek účastnilo přes 27 tisíc uchazečů. Letos mají studenti na výběr ze sedmi radních termínů.

Loni se prezenčních zkoušek účastnilo celkem 15 833 uchazečů v České republice a 5 241 na Slovensku. Společně s online zkouškami se jednalo o 27 678 uchazečů, což je zhruba o dva tisíce více než v předchozím školním roce 2021/2022. V každém ze šesti řádných termínů bylo možné si zvolit mezi prezenční a online formou.

Nejrozšířenějším testem jsou Obecné studijní předpoklady

Uchazeči v loňském roce nejčastěji absolvovali test Obecných studijních předpokladů. Celkově se jednalo o 17 928 studentů, tedy bezmála 65 % z celkového počtu účastníků. "Test OSP je v současnosti nejrozšířenějším testem a využívá ho k výběru svých uchazečů většina fakult, které NSZ uznávají jako náhradu přijímaček nebo jako součást svého širšího přijímacího řízení," říká vedoucí projektu Národní srovnávací zkoušky Eliška Hloupá Sovová.

Další ročník zkoušek právě odstartoval

Národní srovnávací zkoušky bude letos možné si poprvé vyzkoušet zkouškou nanečisto 9. listopadu. Ta proběhne online a její výsledky není možné použít pro přijetí na vysokou školu. "Účastníci si budou moci vyzkoušet, jak jim vyhovuje testování v online prostředí včetně vzdáleného dohledu. Výsledek NSZ nanečisto slouží pouze pro vlastní orientaci nebo jako forma přípravy, nelze ho použít k přijetí na fakulty," říká Hloupá Sovová.

První řádný termín se koná 9. prosince, poslední 25. května 2024. Registrace probíhá na webu www.scio.cz/terminy-prijimacek-na-vs. Oproti loňsku je dostupný jeden termín navíc, který se uskuteční 16. ledna pouze v online podobě.

Uchazeči o vysokoškolské studium se mohou na Národní srovnávací zkoušky přihlásit nezávisle na podání přihlášky na vysokou školu a mohou je konat i opakovaně. V přijímacím řízení je počítán nejlepší dosažený výsledek.

Zdroj: Tisková zpráva Scio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram