Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Od září začínáme s pilotním testováním výuky umělé inteligence na pražských školách, říká učitel Filip Zika

22. 06. 2021 - Lukáš Kavalír

Jako student se Filip Zika v roli asistenta zapojil do programu moderní výuky, který má původ na Stanfordově universitě a který v České republice přestavili profesoři z Kanady a Mexika. O rok později získal sám osvědčení pro lektora tohoto programu. V rámci svého maturitního projektu vytvořil podklady pro nový výběrový volitelný předmět „Vývoj a stavba dronů“, který na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu nyní vyučuje. „Bohužel díky aktuální krizi nebyl odučen dostatek hodin,“ říká. Zároveň je zapojený do dalších dvou projektů, do vytváření modulu „Vývoj dronů“ pro země EU v rámci mezinárodního projektu Hospodářské komory ČR a je i koordinátorem na Smíchovské SPŠ a gymnáziu pro pilotní výuku AI, tedy umělé inteligence. V rozhovoru pro Prahu školskou také osvětlil, jak se dá plynule přejít z pozice před katedrou na post za katedrou. 

Patřil jste mezi aktivní studenty. Jak moc je důležité, aby se studenti středních škol nespokojovali jen s klasickou výukou, ale sami pracovali na svém rozvoji v rámci samostudia, neformálního vzdělávání, práce či podnikání?

Myslím si, že školy takové, jaké jsou dnes, jen zřídka kdy dokáží motivovat studenta, aby se něčemu věnoval či se v něčem zlepšoval. Ještě méně si myslím, že škola dokáže dodat zkušenosti či informace užívané v praxi. Proto jsem přesvědčen, že věnovat se samostudiu či brigádě, ať už v obou či nikoli, je v dnešní době naprosto klíčová záležitost.

Filip Zika

Jak jste se dostal do programu moderní výuky, který má původ na Stanfordově universitě? 

Celý tento projekt pro mne započal, když se na naši školu obrátilo Středočeské inovační centrum s prosbou o dodání učitele, který by pomáhal na pilotním školení na Střední průmyslové škola Emila Kolbena v Rakovníku. Pan ředitel v ten den nedoporučil učitele, ale mě. A tak začala má celková spolupráce na tomto projektu.

V rámci maturitního projektu jste připravoval podklady pro nový výběrový odborný předmět „Vývoj a stavba dronů“. Nyní ho vyučujete. Jak se vám daří naplňovat vaše záměry?

Bohužel díky aktuální krizi nebyl odučen dostatek hodin, abych mohl tuto otázku přesně zodpovědět. Ovšem z hodin, které zatím odučeny byly, mám velmi dobrý pocit, záměr si myslím, že zcela naplňuji. Není to ale jen má zásluha, ale i zásluha všech studentů, kteří tento předmět navštěvují.

Ještě jako student Smíchovské SPŠ a gymnázia jste přednášel českým i zahraničním učitelům při jejich stážích, staral se o italské studenty v rámci jejich praxe na vaší škole. Ale přeci jen, nyní jste již učitel, kromě vývoje dronů učíte i předmět IT v praxi. Jaké to je přejít přes prázdniny na druhou stranu katedry?

Jak jste již zmínil v otázce, nějaké zkušenosti s předáváním informací před „publikem“ jsem již měl. Jsem tedy rád, že mohu říct, že to pro mě takový šok nebyl, snažím se prostě předávat mé znalosti a zkušenosti tak, abych byl spokojený já i studenti.

Jako koordinátor jste zapojený do projektu Hospodářské komory České republiky. Můžete nám popsat, o co v něm jde?    

Hospodářská komora České republiky započala projekt, na kterém spolupracují i další hospodářské komory států Evropské unie, ale i další subjekty ze zahraničí i České republiky. Cílem projektu je vytvořit moduly pro výuku dronů a virtuální reality. Já za naši školu koordinuji právě ty drony. Jelikož se předmět zaměřený na drony na naší škole již vyučuje, nebudeme tento projekt jen pilotovat, ale také se na tvorbě tohoto modulu aktivně podílíme.

Jste také koordinátorem projektu pilotní výuky umělé inteligence na pražských středních školách. O co v tomto projektu jde?

Hlavní město Praha se chce v oblasti umělé inteligence rozvíjet a chce začít s její výukou i na středních školách. A to již od září 2021. Naše škola byla oslovena, aby se stala pilotní školou. Stali jsme se tedy členy AI Academy, která nám zajistí přístup ke studijním materiálům, ke školením a podobně. Jelikož nechceme jen slepě předávat teorii, pan ředitel vyzval studenty, kteří by měli o AI zájem, ti utvořili studentský pracovní tým, který bude do projektu aktivně zapojen. Výuka umělé inteligence se zatím plánuje nasadit do třetího ročníku, kde bude součástí předmětu IT v praxi. Tam se nerozvíjí jen teoretická znalost, ale i praktická zkušenost.

Jaké máte další profesní plány?

Aktuálně se mimo práci ve škole věnuji technologické firmě, založené mými přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram