Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Od července musí být každé nové auto vybaveno inteligentním asistentem rychlosti. Systém půjde vypnout 

08. 08. 2022 - Daniel Kapek

Evropská unie si od zavedení systému ISA (Inteligent Speed Assist) slibuje zvýšení bezpečnosti na silnicích. Do dvou let by mělo být vybaveno tímto systémem každé nové auto. 

Podle Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC) byl systém ISA původně zamýšlen tak, aby pomocí kamer snímajících dopravní značky a digitálních map s údaji o rychlostních limitech dokázal vůz automaticky snížit točivý moment motoru, aby udržel vozidlo v rámci aktuálního rychlostního limitu. ETSC se domnívá, že pokud by se touto technologií vybavila všechna auta na silnicích, mohl by se snížit počet úmrtí na silnicích o 20 %. Jenže…

Když EU oznámila, že chce systém ISA spolu s řadou dalších bezpečnostních technologií zabudovat do všech automobilů prodávaných na jejím území, ozvala se lobbistická skupina ACEA, zastupující hlavní evropské automobilky, s požadavkem, aby byl systém ISA z návrhů EU odstraněn a nahrazen systémem, který by pouze zobrazoval aktuální rychlostní limit na přístrojové desce.

Navzdory nátlaku zůstal systém ISA v nových požadavcích EU na bezpečnost vozidel, ale výsledkem je podle ETSC neuspokojivý kompromis. Namísto požadavku na systém, který by skutečně zasahoval a pomáhal řidičům dodržovat povolenou rychlost, stačí výrobcům namontovat systém, který pouze zvukově upozorní na překročení rychlosti, podobně jako když si nezapnete bezpečnostní pás.

ETSC opakovaně poukazovala na to, že při testech, které zadala, bylo zjištěno, že zvukové varování řidiče dráždí. Pravděpodobně bude u řidičů docházet k vypnutí systému a následné eliminaci jeho bezpečnostního potenciálu. Evropská komise přesto prosadila povolení této alternativní specifikace.

Výrobci automobilů mají plné právo jít nad rámec minimálních norem – jak to dnes dělají v mnoha aspektech bezpečnosti vozidel v EU. Mohou zahrnout digitální mapy rychlostních limitů s pravidelnou aktualizací, mohou instalovat systémy, které místo neustálého pípání snižují točivý moment motoru a mohou používat technologii rozpoznávání značek, která dokáže interpretovat podmíněné rychlostní limity. Bude tedy záležet na konkrétních automobilkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram