Cookie Consent by Free Privacy Policy website

OBRAZEM: Oslavy Sametové revoluce na Národní třídě

19. 11. 2023 - Klára Nováčková

V pátek 17. listopadu jsme si připomněli výročí 34 let od Sametové revoluce. Datum, které bylo ustanoveno jako mezinárodní den studentstva, si ale nejvíce připomínají lidé na Národní třídě v Praze. Oslavovali především odvahu československých studentů, kteří jak v roce 1939, tak i o padesát let později ukázali, že boj za svobodu se nikdy nesmí vzdát. 

Letos se akce na Národní třídě konala již podesáté. Organizátoři z Korza Národní na sebe upoutali pozornost především špičkovou organizací. Byli to právě oni, kteří v roce 2014 poprvé dohodli dopravní uzavření Národní třídy a kompletně ji tak zpřístupnili lidem. Tento koncept se setkal s úspěchem a funguje dodnes. Korzo Národní můžete podpořit zakoupením svíček, trikolóry, nebo finanční částkou.

Stejně jako na minulých oslavách, ani letos nechyběla kulturně-vzdělávací tramvaj se symbolickým číslem 89. Tento rok k ní ale přibyly i dvě další, konkrétně čísla 17 a 11, které byly určeny pro nejmenší návštěvníky. Děti si tam mohly vytvořit například tématicky transparent podobný těm, které měli studenti v roce 1989. 

Na Národní třídě byly k vidění i ukázky z literární tvorby Václava Havla. Některé z nich pocházely z jeho básnické sbírky Anitkódy, která vyšla poprvé v šedesátých letech minulého století. Knihu věnoval Havel Jiřímu Kolářovi, českému umělci a básníkovi, který se proslavil především skrz své koláže. Kniha obsahuje experimentální poezii, ale také tzv. Kaligramy, oblíbenou formu avantgardních básníků.

Na piazzetě u Národního divadla, od roku 2016 známé jako náměstí Václava Havla, stál obývák Václava Havla. Návštěvníci si mohli užít čtení z Havlových děl v podání českých herců. Letos byl program obýváku věnován první manželce Václava Havla, Olze Havlové. 

Podobně jako v předchozích letech, i letos byla akce hojně vyhledávána politiky. Nechyběl prezident Petr Pavel, předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová /TOP 09/, pražský primátor Bohuslav Svoboda /ODS/, senátor Jiří Drahoš /nestr. za STAN/ nebo europoslanec Jiří Pospíšil /TOP 09/.

Zdroj fotografií: Klára Nováčková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram