Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nový henipavirus Langya nakazil 35 lidí ve východní Číně, přenašečem má být rejsek

24. 08. 2022 - jan.sercl

Virus Langya v posledních několika dnech nakazil 35 lidí, většina obětí jsou čínští farmáři. Zatím se zdá, že se nejedná o smrtící nákazu, symptomy jsou však velice nepříjemné a zahrnují horečku, kašel, bolest hlavy a nevolnosti.

V tuto chvíli je virus podrobován různým testům, ale zatím neexistují důkazy o tom, že by se mohl přenášet mezi lidmi. Veterán v oblasti nových infekčních onemocnění Linfa Wang, který byl součástí výzkumného týmu, pro CNN uvedl, že „ačkoli je nepravděpodobné, že by se z nového viru vyvinula další záhadná nemoc, například dosud neznámý patogen, který by vyvolal epidemii nebo pandemii, ukazuje to, že k podobným zoonotickým přenosům dochází častěji, než si myslíme nebo víme." Dále zdůraznil důležitost aktivního a transparentního dohledu nad podobnými viry a patogeny v rámci mezinárodní spolupráce.

Langya byl doposud neznámý virus, ale bylo zjištěno, že je příbuzný virům Hendra a Nipah, což jsou vysoce smrtelné patogeny, které se ovšem z člověka na člověka nepřenáší, proto byl tento případ zprvu poněkud zvláštní. Během následujících 32 měsíců vědci ve třech nemocnicích prováděli screening tohoto viru u podobných pacientů a nakonec jej odhalili u 35 osob. Po zjištění, že byla velká část nakažených v posledních týdnech v kontaktu se zvířaty, se začaly provádět zoonotické testy a vědci posléze uvedli, že Langya byl nalezen u 27 % testovaných rejsků, což naznačuje, že tito krtkovití savci mohou být přirozenými semeništi viru. Zhruba 5 % testovaných psů a 2 % koz byly rovněž na virus pozitivní.

„Jelikož Langya nemusí kolovat pouze v Číně, je důležité sdílet tyto informace a umožnit ostatním, aby se připravili nebo provedli další šetření ve svých zemích," řekl odborník na nové viry Leo Poon, profesor na Fakultě veřejného zdraví Hongkongské univerzity. Vědci tvrdí, že je třeba zodpovědět zásadní otázky o tom, jak rozšířený může být nový virus v přírodě, jak se přelévá mezi lidmi a jak je nebezpečný pro lidské zdraví - včetně možnosti, že se bude šířit mezi lidmi nebo tuto schopnost získá, pokud bude nadále přeskakovat ze zvířat na lidi. Rozpětí míst, kde byla infekce nalezena, „naznačuje, že toto riziko infekce je poměrně rozšířené," uvedl virolog Malik Peiris, rovněž z Hongkongské univerzity, a dodal, že studie v jiných částech Číny a sousedních zemích jsou důležité pro zjištění geografického rozsahu tohoto viru.

Autor/ka fotografie: Leon Huang: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/architektura-brana-tradicni-cina-7494076/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram