Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nový Etický kodex učitele budí kontroverze

20. 02. 2023 - jan.sercl

Před zhruba dvěma měsíci vznikl Etický kodex učitele. Dle autorů má jít o dokument, který odpovídá realitě 21. století, zohledňuje technologické změny i globální výzvy. Od té doby se však stal předmětem mnoha debat a také nemalého množství kritiky. Proč si na něj učitelé stěžují?

Ministr školství Vladimír Balaš tvrdí, že učitelé takový kodex potřebují, „protože se téměř každý den setkávají se situacemi, kde se nelze řídit jen zákonem.“ Učitel Gymnázia Na Zatlance a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Kaderka dodává: „Etický kodex nemůže být závazný pro nikoho, nebo spíš právně vynutitelný. Morálka není právně vymahatelná, vás nemůže nikdo donutit, abyste někoho v tramvaji pustil sednout,“ uvedl.

Kodex vznikl spoluprací mnoha organizací, jako například Asociace děkanů pedagogických fakult, Ministerstva školství či České školní inspekce ČR. I přesto se hovoří o tom, že působí spíše jako jakési desatero" a nevzbuzuje profesionální dojem, který od něj mnozí očekávají. Pedagog Rostislav Konopa uvedl následující: „Dokument evidentně nezpracoval ve finále lingvista." Lektor a učitel Robert Čapek zároveň na svém webu podotýká, že na tvorbě kodexu se podílelo velké množství lidí, kteří nemají pedagogické zkušenosti a ve finále jich je dost možná více většina.

Čapek rovněž mluví o tom, že slovenský Etický kódex pedagogického zamestnanca se mu zamlouvá mnohem více, a to převážně proto, že je obsáhlejší a formulace nejsou tolik kostrbaté. „Slovenský kodex učitele je na sedmi stránkách, český by se vešel na polovinu jedné a to i hodně velkým fontem. A ty slovenské formulace navíc nejsou tak odfláknuté."

Ke kodexu se vyjádřila také Pedagogická komora, která nešetřila slovy kritiky. „Profesní etický kodex má smysl pouze tehdy, pokud ho vydá příslušná profesní komora, která nad jeho dodržováním následně bdí,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora. Dále se zde píše o tom, že ze všech zúčastněných organizací je pouze jedna, která přímo sdružuje učitele České republiky, další učitelské spolky prý nebyly k tvorbě přizvány. „Učitelé to na sociálních sítích komentují rozhořčenými slovy: zase se rozhoduje o nás bez nás,“ říká Sárközi. „I řadoví členové Učitelské platformy byli seznámeni s hotovým textem poprvé až na tiskové konferenci jako všichni ostatní.“

Z dalších výpovědí učitelů vyplývá, že většina z nich s jednotlivými body kodexu nesouhlasí a přijdou jim nadbytečné, nesrozumitelné a špatně formulované. Učitelka jednoho z pražských gymnázií, která si přála zůstat v anonymitě, tvrdí: „Přijde mi, že s obsahem většiny těchto bodů jsem byla srozuměna v rámci svého pedagogického studia, a nepotřebuji, aby mi v tuto chvíli někdo připomínal, že si mám na tyto věci dávat pozor, obzvláště ne formou pochybného kodexu. Také mi vadí, že obdobný kodex nevznikl pro rodiče a studenty, což by dle mého dávalo mnohem větší smysl."

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele Pexels ze služby Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram