Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Novela zákona má zlepšit podmínky doktorandů. Přijdou si na více peněz

02. 04. 2024 - Aneta Havránková

Vláda České republiky přijala důležitý krok směrem ke zlepšení kvality vysokoškolského vzdělávání a posílení mezinárodní prestiže českých vysokých škol. Novela zákona o vysokých školách, předložená ministrem školství Mikulášem Bekem a ministryní pro vědu Helenou Langšádlovou, má pozitivně ovlivnit podmínky pro doktorské studium v České republice.

Jedním z klíčových bodů novely je zajištění lepších podmínek pro doktorandské studenty, a to zejména prostřednictvím garantovaného minimálního příjmu, který má dosahovat koeficientu1,2 minimální mzdy pro ty, kteří studují na plný úvazek. Tímto krokem se ministerstvo školství snaží umožnit studentům plně se věnovat svým studiím a současně si udržet vyvážený osobní život.

"Změna, kterou přináší dnešní novela, se týká opravdu především financování, nedotýká se nijak zásadně obsahu studia. To je něco, co se nedá řešit přímo novelou. Tady opravdu jde o to, aby se nastartovaly podmínky pro doktorandy, které jim umožní se věnovat studiu tak, jak mají," nechal se slyšet ministr školství Mikuláš Bek pro irozhlas.cz a zdůraznil, že cílem těchto změn je vytvořit prostředí, které podporuje nejen akademický růst, ale také osobní rozvoj a pohodu studentů.

S novými podmínkami pro doktorandské studium je také spojena revize kritérií přijímání nových studentů, což povede ke snížení jejich celkového počtu. Přijatí studenti pak mohou očekávat větší, nejen finační, podporu. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová zdůraznila, že novela zdvojnásobí výši stipendií pro doktorandy.

Dalším důležitým krokem je úprava struktury disertačních prací, které by měly být více zaměřeny na praktické aspekty a spolupráci s firmami. Tento krok má za cíl posílit propojení akademické sféry se sférou průmyslu a vytvářet tak vědecké poznatky s reálným přínosem pro společnost. Kromě toho novela podporuje internacionalizaci vysokoškolského vzdělávání, což by mělo přilákat více zahraničních studentů do České republiky. Zrušení poplatků za studium v cizím jazyce v doktorských programech by pak mělo zjednodušit proces přijímání zahraničních studentů.

V rámci snahy o efektivnější fungování vysokých škol zahrnuje novela také opatření směřující k digitalizaci procesů a snížení byrokratické zátěže.Dále se novela zaměřuje na posílení sankcí pro neoprávněné užívání titulu absolventa vysoké školy, čímž má zabránit zneužívání akademických titulů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram