Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Novaka Djokoviče nechtějí pustit na Australian Open

13. 01. 2022 - jan.sercl

Známý srbský tenista a devítinásobný vítěz Australian Open už před pár dny dorazil do Austrálie, kde se měl zúčastnit turnaje Australian Open, namísto toho však stále řeší otázku, zda bude moci na jednom ze čtyč stěžejšních turnajů roku startovat. Oznámil totiž, že je proti povinnému očkování a očkovat se nehodlá, což pravidla Australian Open vyžadují.

Do Austrálie se Djoković dostal prakticky bez problémů, onemocnění covid prodělal již v prosinci 2021, takže mu bylo uděleno vízum “dočasné aktivity” a chvíli to vypadalo, že se mu nic dalšího do cesty nepostaví. Dle australských pandemických opatření však mohou do země vejít jen plně očkovaní lidé nebo ti, kteří mají výjimku udělenou lékařem. Na letišti v Melbourne mu tedy bylo řečeno, že podle federálních pravidel není předchozí infekce platným důvodem pro vstup do země bez očkování.

Djoković se vůči této situaci odvolal k soudu, protože, dle slov jeho právníků, nemohl tušit, že mu nebude umožněno v zemi přebývat. Také uvedli, že díky pozitivnímu testu dostal 1. ledna od australských imigračních úřadů písemné povolení ke vstupu do země. Je v něm uvedeno, že splnil podmínky pro vstup do Austrálie a nemusí do karantény", uvedli.

V průběhu soudního trvání tenista nejprve vyčkával na hotelu, o kterém se vyjádřil Mohammad Joy Miah, který je jedním z rezidentů. V telefonickém rozhovoru z budovy řekl, že se cítí "psychicky zlomený". Zvenčí jsem neměl žádné čerstvé světlo ani čerstvý vzduch. Můj život je jako místnost," řekl BBC. Podělil se také o fotografii, která byla podle jeho slov pořízena na konci prosince a na níž jsou vidět červi v jeho večeři. "Snědl jsem dvě nebo tři, které byly v mé brokolici", než dozorci souhlasili s odebráním jídla, vzpomíná. "Ať nám dají cokoli, musíme to sníst, abychom zůstali naživu. To jídlo je absolutně příšerné".

Před hotelem se scházeli fanoušci Djokoviče a spolu s dalšími protestujícími vyvíjeli tlak na australskou vládu, aby bylo tenistovi umožněno hrát. V následujících dnech bylo Djokovičovi umožněno začít trénovat, o jeho startu však bude ještě rozhodnuto. Australian Open začíná již 17. ledna a v případě prohraného soudu může být Djokovičovi zakázán vstup do země až na tři roky.

Autor článku: Jan Šercl, student Malostranského gymnázia v Praze.

Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram