Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nová výstava odkrývá tajemství pražského vodárenství - tip pro učitele a žáky

18. 09. 2023 - Šimon Hauser

Na Mariánském náměstí byla 12. září slavnostně zahájena výstava nazvaná "Skrytá místa pražského vodárenství," která představuje návštěvníkům fascinující svět městské vodohospodářské infrastruktury. Tato unikátní výstava, která bude trvat až do 10. října, umožní Pražanům i návštěvníkům metropole nahlédnout do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná.

Tuto unikátní expozici připravila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Výstava, která je putovní a bude ke shlédnutí i na náplavce pod Čechovým mostem do 31. října, otevírá dveře do tajemného světa vodohospodářských objektů, které jsou obvykle nepřístupné, neboť se jedná o kritickou infrastrukturu státu. Pouze některá místa, jako Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně a park nad Novou vodní linkou na Císařském ostrově, jsou veřejnosti přístupná.

Zdroj: Praha.eu

Vznik této výstavy byl inspirován značným zájmem veřejnosti i odborníků o návštěvu Nové vodní linky na Císařském ostrově. Technologie čistírny je totiž zde skryta v podzemí. Kromě fyzické návštěvy míst jsou k dispozici i informační tabule na Císařském ostrově a 360° videa, která umožňují virtuální prohlídky těchto zařízení.

PVK se rovněž v první fázi věnovala tvorbě filmů, které představují úpravny vody, jež zásobují Prahu pitnou vodou. Patří sem Želivka, Káraný a Podolská vodárna. Výstava se však nezabývá pouze zpracováním vody, ale také distribučním systémem a stokovou sítí.

"Jsem velmi rád, že se PVK snaží přiblížit práci vodohospodářů širší veřejnosti. Hlavní město intenzivně investuje do vodohospodářské infrastruktury a lidé by měli mít představu, kam tyto investice plynou. Výstava je zamýšlena jako edukační projekt, budu proto rád, když ji navštíví i školáci a studenti a třeba je to přiměje se o vodárenský obor více zajímat,“ sdělil Michal Hroza /TOP 09/, radní hlavního města Prahy pro infrastrukturu.

Zdroj: Praha.eu

"Zájem veřejnosti o naši práci nás velmi těší. Doufáme, že běžným uživatelům tak pomůžeme pochopit, jak složité je dopravit k nim kvalitní pitnou vodu a pak ji vrátit do přirozeného vodního cyklu,“ dodal Předseda představenstva PVK, Philippe Guitard.

Pro ty, kteří by si rádi prohlédli filmy s tématikou pražského vodohospodářské infrastruktury, jsou k dispozici na YouTube kanálu PVK nebo na webových stránkách Čistá voda PVK. Tato výstava je jedinečnou příležitostí pro veřejnost nahlédnout do světa, který běžně zůstává skrytý.

Zdroj: Praha.eu

Zdroj úvodního obrázku: Praha.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram