Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nová aplikace přiblíží historii centra Prahy

30. 06. 2022 - Vincenc Novák

Institut plánování a rozvoje připravil novou aplikaci, jenž uživatelům podrobně představí dějiny historického jádra hlavního města. Její název je “Historické centrum Prahy” a obsahuje katalog všech objektů, jenž stojí v pražské památkové rezervaci, která je svojí rozlohou jednou z největších na světě.

V aplikaci lze najít údaje týkající se parků, šířek ulic, podlaží, archeologických lokalit či střešní krajiny. Aplikace je tedy kromě laiků určena i odborníkům. Díky filtrům, jenž aplikace ve své mapě nabízí, lze o jednotlivých stavbách zjistit velmi zajímavé informace, jako je kupř. stáří zdiva jednotlivých domů. Jen letmým pohledem lze tedy zjistit, jak staré jsou jednotlivé domy, které se mohou díky své moderní fasádě
mnohdy zdát mnohem mladšími.

Mapu lze filtrovat také podle jednotlivých stylů, jichž se na spoustě domů kombinuje hned několik. Díky aplikaci může být překvapením, na kolika stavbách v centru Prahy lze nalézt prvky postmoderny či brutalismu.

Aplikace chce díky svým funkcím zabránit kupř. novým zásahům do historicky chráněných domů, které mnohdy mohou znamenat zničení jejich historických hodnot. V aplikaci je investorům dostupná informativní vrstva, jenž ukazuje významné architektonické plochy.

Díky funkcím aplikace lze také zjistit, jak jsou využívána jednotlivá území. V aplikaci lze zjistit, zda jednotlivé parcely vlastní Praha, stát či jiné právnické nebo fyzické osoby. V aplikaci lze najít také množství archivních map či plánů. Podobu Prahy z jednotlivých historických období tak lze snadno srovnat se současností. Ne všechny historické plány jsou však tak přesné, aby mohly být aplikovány na současnou digitální mapu.

Pokud uživatelé naleznou v aplikaci jakoukoliv chybu, mohou tvůrcům poslat svoji připomínku. Aplikace tak bude procházet vývojem a zpřesňováním.

Autor/ka fotografie: Felix Mittermeier: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-krajina-voda-cluny-1269805/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram