Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nejvíce finančně gramotné děti Česka studují na školách v Ústeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji

20. 05. 2024 - Šimon Hauser

V pátek 26. dubna se v prostorách České národní banky konalo finále 13. ročníku největší tuzemské soutěže Finanční gramotnost, která je určena studentům základních a středních škol. Cílem soutěže je zlepšit finanční dovednosti dětí a mladistvých. Tento ročník zaznamenal rekordní účast, do soutěže se zapojilo téměř 1 300 škol a 64 000 studentů.

V celostátním finále si před odbornou komisí nejlépe vedly týmy ze Základní školy a mateřské školy Sulejovice, Základní školy Pardubice-Polabiny a Masarykovy střední školy Letovice. Tyto školy tak získaly titul nejvíce finančně gramotných škol Česka.

Soutěž s cílem vzdělávat a motivovat

Soutěž Finanční gramotnost organizuje Institut pro další vzdělávání METODICA spolu s Evropskou asociací finančního plánování ČR (EFPA ČR) za podpory České národní banky (ČNB), Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Ministerstva financí České republiky (MF ČR). Hlavním partnerem je Nadace České spořitelny. „Věříme, že pro budoucnost dětí jsou důležité nejen znalosti o penězích, ale také dovednosti jako kritické myšlení, schopnost řešit problémy a umět komunikovat. To vše Soutěž Finanční gramotnost podporuje, a to je také důvod, proč je Nadace České spořitelny hrdým partnerem,“ uvedla Dana Brandenburg, předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny.

Letošní ročník zaznamenal rekordní účast, přihlásilo se 1 267 škol a téměř 64 tisíc studentů. „Vnímáme, že mezi studenty a učiteli roste zájem o vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti. Právě z tohoto důvodu byl letošní 13. ročník opravdu silný. Největší nárůst přihlášených škol jsme zaznamenali v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji,“ uvedla ředitelka soutěže Marie Štefánková.

Praktické úkoly z reálného života

O vítězná místa se během celostátního finále utkalo 42 týmů. Vítězem za první kategorii se stal tým ze Základní školy a Mateřské školy Sulejovice, za druhou kategorii zvítězil tým ze Základní školy Pardubice-Polabiny a za třetí kategorii tým z Masarykovy střední školy Letovice. Finálové úkoly byly zaměřeny na praktické aplikace finančních znalostí. „Ze zpětných vazeb od účastníků soutěže víme, že velmi oceňují praktické úlohy, které jim pomáhají nahlédnout do běžného chodu života i domácnosti. Díky tomu si dokáží uvědomit, že je důležité mít přehled o svých příjmech a výdajích, a naučí se lépe přemýšlet nad financemi,“ dodala Marie Štefánková.

Ocenění od ministra financí

Žákům Základní školy a Mateřské školy Sulejovice byla z rukou ministra financí Zbyňka Stanjury /ODS/ udělena také speciální cena od MF ČR za kompletnost projektu, ekologické myšlení, využití zdrojů školy a vydařené hospodaření s penězi. „Hlavním důvodem je, že vítězný tým měl svůj projekt opravdu velmi dobře připraven a dokázal ho na vysoké úrovni odprezentovat. Zároveň dokázal uspořit dostatek financí, a to díky nápadu využít interní zdroje školy, a navíc nezapomněl obdarovat ani svou paní učitelku,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Důležitost finanční gramotnosti

Člen bankovní rady České národní banky Jan Procházka zdůraznil význam finanční gramotnosti: „Finanční gramotnost je velice podstatné téma, obzvláště u mladých lidí, protože se nadále line celým životem. Pokud chceme, aby naše děti měly kvalitní život, je potřeba je v této oblasti vzdělávat.“

Ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš dodal: „Podporovat soutěže je součást vzdělávacích programů. Díky soutěži Finanční gramotnost se nám může podařit vylepšit znalosti našeho národa v oblasti financí.“

Odborná podpora

Odborným garantem soutěže je EFPA ČR, která sdružuje špičkové certifikované poradce na českém trhu. „Otevření problematiky finanční gramotnosti u dětí považuji za základní prevenci proti zadlužování a finančním problémům v dospělosti,“ uvedla Marta Gellová, prezidentka EFPA ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram