Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nejméně tři mrtví po teroristickém útoku v Izraeli

13. 05. 2022 - jan.sercl

Nejméně tři lidé byli zabiti a čtyři další zraněni při teroristickém útoku v izraelském městě Elad nedaleko Petah Tikvy na konci Dne nezávislosti. Podle izraelské policie, která vyzvala veřejnost, aby se k místu činu nepřibližovala, nebyli podezřelí dosud dopadeni.

„Je to pro nás velmi náročná událost. Když jsme přijeli na místo, zjistili jsme, že jde o složitou scénu," uvedl Alon Rizkan, záchranář izraelské záchranné služby Magen David Adom (MDA). Všichni tři mrtví byli muži kolem 40 let, uvedl Rizkan. Tyto násilnosti odsoudil mimo jiné prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, což zveřejnil jeho úřad v prohlášení.

„Zabíjení palestinských a izraelských civilistů vede pouze k dalšímu zhoršení situace v době, kdy všichni usilujeme o dosažení stability a zabránění eskalaci," uvedl Abbás. Dále varoval před tím, aby židovští osadníci tento incident nevyužívali jako záminku "k útokům a reakcím proti našemu palestinskému lidu".

O pár dní později palestinské militantní skupiny v Gaze, Hamás a Islámský džihád, teroristický útok pochválily, aniž by se k němu výslovně přihlásily. Mluvčí Hamásu Fawzi Barhoum spojil útok se střety v jeruzalémském areálu mešity al-Aksá.

„Jedná se o statečný a hrdinský čin, který přichází jako přirozená reakce na porušování okupačních pravidel vůči mešitě al-Aksá," řekl Fawzi Barhoum CNN s odkazem na přítomnost izraelských bezpečnostních složek v areálu. Útok měl být "vzkazem okupaci, že všechny její zločiny a porušování se jí jen vrátí," dodal s odkazem na Izrael. „Naším přirozeným právem je, aby náš lid reagoval na zločiny okupace, odstrašil ji a bránil naše práva. Dnes okupace platí účet za své porušování."

Tento útok je posledním z řady násilných incidentů, které v posledních týdnech vyvolaly napětí v Izraeli a na palestinských územích. Podle údajů CNN zemřely od 22. března při útocích v Izraeli a na Západním břehu Jordánu desítky lidí. Byl to nejsmrtelnější týden v Izraeli za poslední roky a následoval po týdnech rostoucího napětí, kdy se Izraelci stávali terčem útoků nožem a několik Palestinců bylo zastřeleno izraelskými silami.

Fotografie od uživatele Adam Grabek ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram