Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Návrh: Tři z deseti ZŠ v Česku by měly od září snížit učitelské úvazky

06. 01. 2024 - Šimon Hauser

Přibližně třetina základních škol v Česku by mohla čelit nutnosti omezit počet pedagogických pozic od nadcházejícího akademického roku v důsledku nových regulací, což by mohlo postihnout asi 1250 z celkových 3900 institucí. Tento krok by mohl vést k redukci asi 400 učitelských míst, s výrazným dopadem na školy s nízkým počtem tříd.

Zástupci školských organizací a odborových svazů, v dialogu s ministrem školství Mikulášem Bekem z hnutí STAN, ujistili, že neplánují rozsáhlé propouštění učitelského personálu. Dále zdůraznili, že navrhované úpravy by měly zachovat vysokou úroveň vzdělávacího procesu, a to i v menších vzdělávacích institucích. Rozpravy o efektivním rozdělení finančních a časových prostředků budou nadále pokračovat.

Cílem je stabilizovat počet pracovníků

Ministerstvo školství navrhuje snížit limit financovaných vyučovacích hodin s cílem stabilizovat počet pedagogických pracovníků a zabezpečit jim mzdy odpovídající 130% průměrného výdělku. V reakci na tento plán se konaly protesty a stávky, přičemž školy se snaží vyjednat mírnější snížení. Podle ministerstva by se změny dotkly přibližně 1250 škol, s variabilním dopadem na úvazky.

Vedoucí školských organizací uvádějí, že přestože se situace může zlepšit, změny ovlivní organizaci výuky a mohou vést k nutnosti snižování počtu úvazků, avšak ne k masivnímu propouštění. Ministr zdůraznil, že i přes úpravy bude většina škol neovlivněna a u zbytku by se mělo jednat o minimální změny.

Zástupci z malotřídních škol poukázali na specifické obtíže, které může snížení hodin přinést, zejména v udržení kvalitních pedagogů. Odboroví předáci upozorňují na konkrétní lidské příběhy za těmito čísly a na potenciální komplikace v některých školách. Další kroky a řešení by měly být předmětem diskuse a dalších jednání, která se plánují v blízké budoucnosti.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram